Türkiye yine mi saman ithal edecek?

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “35 kuruş olan samanın kilosu 1 lira 20 kuruşa çıktı. İthal samana mecbur kalabiliriz” dedi.


CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, saman fiyatlarındaki hızlı artışın besicileri kaygılandırdığını söyledi. Gürer, stokları eriyen hayvan sahiplerinin saman bulunmakta zorlandığını ve samanın kilosunun hasat döneminde 35 kuruş iken 1 lira 20 kuruşa çıktığını” belirterek, “Besici saman bulmakta da sıkıntı yaşıyor. Yine ithal samana mecbur kalabiliriz” dedi.

Gürer, seçim bölgesi Niğde Bor ve Çiftlik ilçelerinde besicilik yapanlarla görüştü. Yem fiyatlarında kısmen yaşanan durağanlığın Ulusal Süt Konseyince süt fiyatlarını 2 lira 30 kuruş olarak açıklanmasından sonra yeniden yükselişe geçtiğini, üreticinin üründen daha para almadan yeme zam geldiğini belirtti.

Gürer, şunları söyledi:

“80 lira olan yem fiyatları şu anda yeniden 90 liraya çıktı. Tonu 800 lira olan yonca 1000 lirayı geçti. Samanda aşırı bir fiyat oynaması var, hasat dönemine göre saman fiyatları uçtu. Samanın tonu 1200 liraya çıktı. Saman bulmak da zorlaştı. İlk kez saman ithal eden AKP iktidarı yine samanda ithalata yönelebilir. Ülkemizde buğday ekim alanları 9 milyon hektardan 7 milyon hektara geriledi. Buğday rekoltesi verim artışı ile dengelemeye çalışılsa da buğdayda sıkıntı var. Sapının da ekim alanları daralması nedeniyle varlığında gerileme oluştu. Üretici girdi fiyatları ile verdiğini geri alamıyor. Şu anda besici girdi fiyatları sebebiyle ciddi mağduriyet yaşıyor.”

- Advertisement -

KÜSPE FİYATLARI DA ARTTI

Gürer, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi paketlenip satılan küspenin tonunun 200-250 liradan 400 liraya çıktığını belirterek, “TÜİK verilerine göre Ekim 2019 tarihi itibari ile içme sütü üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6 azalarak 127 bin 869 tona geriledi. Girdi fiyatlarındaki artışlar nedeniyle üretici giderek besicilikten uzaklaşıyor. Samanda yaşanan sıkıntıların devamı halinde, yem fiyatlarındaki artışla birlikte meralarda mevcut sorunlar giderilmezse hayvancılık önemli ölçüde soruna dönüşecektir. Bir an önce önlem alınmalıdır” dedi.

Gündem

Ankara’da karantina hastanesindeki kreş kapatılmamış!

Ankara'da karantina hastanesi olacağı 1 ay önce açıklanan Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesi'nin bahçesindeki kreşin hala faaliyette olduğu ortaya çıktı.

Benzine dün gelen 16 kuruş zamdan sonra 10 kuruşluk indirim

Dün 16 kuruş zam gelen benzine bugün de 10 kuruşluk indirim yapıldı. İndirim bu geceden itibaren geçerli olacak.

Dünyaca tanınan oyuncu Jackie Chan koronavirüsten karantinaya alındı

Geçen haftalarda Koronavirüsü'nün tedavisini bulana 860 bin TL ödül vereceğini duyuran dünyaca ünlü oyuncu Jackie Chan'in, koronavirüs nedeniyle karantinaya alındığı iddiası gündeme bomba gibi düştü.

HDP’nin 4.Olağan Kongresi hakkında soruşturma başlatıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP'nin 4.Olağan Kongresi hakkında soruşturma başlattı.