Türkiye Ukrayna ordusunun ihtiyaçları için 200 milyon lira verecek

Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçisi Andrey Sibiga, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kiev ziyareti kapsamında, Ukrayna ordusunun ihtiyaçları için 200 milyon TL’lik finansal yardımın sağlanmasıyla ilgili anlaşmanın imzalanacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ’50 milyon dolar yatırıma ihtiyacı vardı’ diyerek 25 yıllığına Tank Palet Fabrikasının işletmesini Katar ordu şirketi ile BMC’ye devretmesi tartışılırken Ukrayna’dan yeni bri tartışma başlatacak açıklama geldi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kiev ziyareti sırasında, Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy ile teke tek görüşme gerçekleşeceğini ve ayrıca Türkiye-Ukrayna Üst Düzey Stratejik Konsey 8. Toplantısı’nın düzenleneceğini bildirmişti. Toplantı sonrasında bir dizi anlaşmanın imzalanması bekleniyor.

Sibiga, Ukrayna medyasına açıklamasında “Bu ziyaret sırasında imzalanacak anlaşmaya göre, Türkiye tarafı Ukrayna ordusunun ihtiyaçları, özellikle silah alımı için 200 milyon TL finansal yardım sunacak. Önceki yıllarda da bu rakamlarda benzer anlaşmalar imzalanmıştı” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın ziyareti sırasında, göç alanındaki işbirliği ve acil durum servisleri arasındaki işbirliğine ilişkin anlaşmaların imzalanacağını dile getiren Sibiga, “Ayrıca ehliyetlerin karşılıklı olarak tanınması ile ilgili bir anlaşma imzalanacak. Bu, her iki ülkenin vatandaşlarının haklarını korumayı uygulamaya bir adım olacak” dedi.

Sibiga ayrıca Kiev’deki görüşmelerin gündeminde “politik diyalogu yoğunlaştırmaktan ekonomik işbirliğini derinleştirmek için gereken koşulların oluşturulmasına, insanlar arasındaki iletişimden kültürel işbirliğine kadar tüm anahtar konuların” masaya yatırılacağını da sözlerine ekledi.

Gündem

Emniyetten seminer: Hayvan ve çevreye duyarlı olanlar terörist eğilimli

İzmir Emniyet Müdürlüğü’nün ‘Biz İzmiriz’ projesi kapsamında gerçekleştirilen seminerde, hayvan ve çevre konularına duyarlı olan insanların terörist olmaya yatkın olduğu belirtildi.

İmamoğlu’ndan zam açıklaması: Haklılar, özür diliyoruz

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "İnanın maliyetlerin çok altında bir zam yaptık diyebilirim" dedi.

Hasankeyf’in simgesi olan tabela da sökülmek istendi

Tarihi Hasankeyf'e girişler Kaymakamlık iznine bağlanırken, kentin simgesi haline gelen tabelanın yerinden sökülmek istenmesi yurttaşların tepkisine neden oldu.

Kobe Bryant hayranları yanlış mezarı ziyaret ediyormuş

Helikopter kazası sonucu yaşamını yitiren basketbolcu Kobe Bryant ve kızı Gianna'ya saygılarını sunmak isteyen yüzlerce hayranın yanlış mezarı ziyaret ettiği belirtildi.

Pegasus uçağının kara kutusu çözüldü

Sabiha Gökçen Havalimanı’na inişinden sonra duramayarak pistten çıkması sonucu üç kişinin yaşamını yitirdiği uçak kazasında kara kutu deşifre edildi.