Belediyelerin kurtarma ekipleri Elazığ’a gidiyor

Kayıp üniversite öğrencisi Gülistan Doku'yu aramak için Tunceli'de bulunan İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı 11 kişilik arama kurtarma ekibi, depremin olduğu Elazığ'a doğru yola çıktı. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Yaşanan deprem nedeniyle Elazığ halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Tunceli’de bulunan 11 kişilik arama kurtarma ekibimiz yola çıktı. Yüreklerimiz sizinle” açıklamasını yaptı.

İBB ARAMA KURTARMA EKİPLERİ ELAZIĞ’A GİDİYOR

Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin ardından İstanbul Büyükşehir Başkanı Ekrem İmamoğlu AFAD’a geçerek çalışmalara katıldı. İBB arama kurtarma ekipleri deprem bölgesine gönderildi.

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu AFAD’a geçerek çalışmalara katıldı.

- Advertisement -

İmamoğlu, İBB’nin arama kurtarma ekiplerini harekete geçirerek Sivrice’ye bir an önce yola çıkmaları için talimat verdi. İmamoğlu’nun talimatı üzerine 30 arama kurtarma ekibi Sivrice’ye yola çıkmak üzere harekete geçti.

İBB arama kurtarma ve yardım ekibinde, 10 itfaiye arama kurtarma aracı, 1 su tankı, 1 soğuk gıda kamyonu, 2 açık kasa kamyonu, 66 itfayie personeli, 8 ahçı, 8 şoför ve iki yardımcı personel görev yapacak.

Ayrıca her öğün 3 bin kişiye yemek çıkarabilecek ve en az bir hafta Elazığ’da kalacak olan yemek tırı da harekete geçti.

İBB’nin 85 personel, 15 araçtan oluşan bir konvoyu en geç, gece 24:00 itibariyle yola çıkarmış olacak.

- Advertisement -

İBB’nin bütün arama kurtarma ve yardım ekiplerinin, öğlen saatlerinde Sivrice ilçesine ulaşması planlanırken bir tünel aracı da uçakla Elazığ’a yollandı.

ANKARA BÜYÜKŞEHİR’DEN ELAZIĞ’A YARDIM ELİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi, meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından Elazığ’a çok sayıda ekip yönlendirdi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi de 6.8 büyüklüğündeki depremin yaşandığı Elazığ’a yardım eli uzatmak için seferber oldu.

Belediyeye ait 3 karavan, 1 çok maksatlı kurtarma aracı, 1 kurtarma aracı, 1 komuta otobüsü, 2 adet hizmet aracı, 3 K9 köpeği ve 1 K9 aracı olmak üzere 9 araç ve 40 personel Elazığ’a doğru yola çıktı.

EGO ve Belpa Mutfak Görevlileri de 9 kişilik ekiple (2 şoför 1 teknisyen 2 aşçı 2 aşçı yrd ve 2 bulaşıkçı olmak üzere) Elazığ ve Sivrice’ye hareket etmek üzere hazır bekletilirken; gece boyunca takviyelerin durmaksızın devam edeceği belirtildi.

MANSUR YAVAŞ’TAN AÇIKLAMA

CHP’li Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş açıkladı:

“3 karavan, 1 çok maksatlı kurtarma aracı, 1 kurtarma aracı, 1 komuta otobüsü, 2 adet hizmet aracı, 3 K9 köpeği ve 1 K9 aracı olmak üzere 9 aracımız ve 40 personelimiz ihtiyaç halinde Elazığ’a hareket etmek üzere hazır beklemektedir. Yetkili merciler ile irtibat halindeyiz.”

 

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN ELAZIĞ’A YARDIM ELİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi, arama-kurtarma çalışmaları için 3 araç, 2 arama-kurtarma köpeği ve gerekli ekipmanlarla 11 kişiden oluşan ekip, bölgeye ulaşmak için yola çıktı. 1’i müdür, 1’i amir ve 9 personelden oluşan ekip, depremin hasarlarını en aza indirmek için Elazığ’a hareket etti. Büyükşehir Belediyesi, ayrıca bölgedeki vatandaşlara ulaştırılmak üzere yardım kolileri hazırladı.

İZMİT BELEDİYESİ EKİPLERİ, ELAZIĞ YOLUNDA

İzmit Belediyesi kurtarma ekipleri Elazığ’a doğru yola çıktı. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Depremi en iyi bilen kent olarak durumun hassasiyetinin farkındayız. Dualarımız ve yardımlarımız Elazığlı vatandaşlarımızla olacak” açıklamasında bulundu.

MANİSA BÜYÜKŞEHİR’DEN EKİPLER YOLA ÇIKTI

Birkaç gün önce 5,4 ile depremi yaşayan Manisa Büyükşehir İtfaiye Daire Başkanılığı personeli bu kez aynı acıyı yaşayan Elazığ için yola çıktı.

BURDUR BELEDİYESİ’NDEN YARDIM KAMPANYASI

Burdur Belediyesi, Elazığ’daki depremin ardından yardım kampanyası başlattı.Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in talimatı ile harekete geçen Burdur Belediyesi, erzak, battaniye, kıyafet, çadır ve katalitik soba gibi her türlü yardım malzemesini deprem bölgesine ulaştıracak.

ÇANKAYA BELEDİYESİ

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, twitter hesabından Elazığ’a gönderilerek yardım hakkında bilgi verdi.

Taşdelen; “Elazığ’da deprem bölgesine gıda kolileri ve ihtiyaç malzemelerinden oluşan yardımlarımızı hazırlıyor ve sabah yola çıkarıyoruz” dedi.

ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Adana Büyükşehir Belediyesi de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda; “Elazığ şehrimizde yaşanan ve hepimizi üzen deprem dolayısıyla 4 itfaiye aracımız, arama-kurtarma araçlarımız ve ekiplerimiz, hizmet araçlarımızdan oluşan ekibimiz acil olarak #Elazığ’a gitmek üzere yola çıktı. Takviyelerimiz devam etmekle birlikte her türlü yardıma hazırız” ifadelerini kullandı.

İYİ PARTİ DEPREM BÖLGESİNE YARDIM GÖNDERİYOR
İYİ Parti, şiddetli depremin yaşandığı Elazığ ve çevresine gıda, ilaç, temizlik ve kılık kıyafet yardımı göndereceğini duyurdu.

İYİ Parti, Elazığ’da gerçekleşen 6.8’lik deprem sonrası bölgeye yardım çalışmalarını başlattı. İYİ Parti’den yapılan açıklamada, “Partimizin Antalya İl Başkanlığı gıda, İstanbul İl Başkanlığı temizlik, Ankara İl Başkanlığı kışlık kıyafet ve İzmir İl Başkanlığı ise ilaç yardımı toplayarak deprem bölgesine gönderme kararı almıştır” denildi.

ELAZIĞ BELEDİYESİ: KÜLTÜRPARK’TA VATANDAŞLARIMIZA ÜCRETSİZ HİZMET 

Elazığ Belediyesi, 6.8 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından yeni bir açıklama yaptı, kentte Kültürpark’ta yer alan tüm birimlerden vatandaşlar için ücretsiz hizmet verileceğini duyurdu

Elazığ Belediyesi, 6.8 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından yeni bir açıklama yaptı, kentte Kültürpark’ta yer alan tüm birimlerden vatandaşlar için ücretsiz hizmet verileceğini duyurdu. Twitter’dan açıklama yapan belediye, “Yaşanan deprem sebebiyle Kültürpark’taki tüm birimlerimiz gece boyunca açık kalarak tüm vatandaşlarımıza ücretsiz hizmet verecektir” dedi.

Gündem

Çin: Koronavirüs aşısını bulduk

Çin'in Rusya Büyükelçisi Zhang Hanhui, koronavirüs için aşının bulunduğunu ancak piyasaya çıkması için son testlerinin yapılmasının beklendiğini duyurdu. Hanhui, "Şubat sonuna kadar Çin'deki tüm şehirlerde hayat normale dönecek" dedi.

Ceren Damar’ın ailesine tehdit

Ceren Damar’ın babası Mustafa Damar, kızının katili Hasan İsmail Hikmet’in annesine ait sosyal medya hesabından tehdit edildiğini açıkladı. Mustafa Damar, “Katil yetiştiren bu aile şimdi de beni tehdit ediyor, suç duyurusunda bulunacağım” dedi.

CHP heyeti depremden etkilenen Van’da incelemelerde bulundu

CHP'li Veli Ağbaba, Tekin Bingöl ve Nihat Yeşil Van'ın Başkale ilçesinde incelemelerde bulundu.

Çocuğunu AVM’ye bırakıp kaçan anneye 2 ay 15 gün hapis cezası

Bursa'da çocuğunu AVM'ye bırakıp kaçan annenin cezası belli oldu.

Toplu taşıma ücretsiz oluyor

Lüksemburg, dünyada toplu taşımayı ücretsiz hale getiren ilk ülke olmaya hazırlanıyor.