TRT’den şehit haberinde bile sansür

TRT Haber, şehit haberini verirken Milli Savunma Bakanlığı’nın açıklamasından sonra sadece İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un başsağlığı mesajını yayınlayarak şehit haberlerinde bile “yandaşlık yaptı. CHP Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, TRT’nin yaptığı ayrımcılığı TBMM gündemine taşıdı.

16 Ocak’ta Barış Pınarı Harekatı bölgesinde meydana gelen bombalı araç saldırısında 3 asker şehit olmuştu.

3 askerin şehit olduğunu Milli Savunma Bakanlığı 16 Ocak saat 22.40’ta yaptığı yazılı açıklama ile kamuoyuna duyurmuştu. Şehit haberi bir çok medya kuruluşunun yanısıra 17 Ocak 2020 saat 01.00’da yayınlanan TRT Haber Televizyonunda Gün Sonu isimli haber programında yayınlandı.

3 askerin şehit olduğuna dair haberin duyulması üzerine devlet ve siyaset insanları başsağlığı açıklamaları yayınladılar.

Milli Savunma Bakanlığı 16 Ocak saat 22.40’ta, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener 16 Ocak saat 22.54’te, Milliyetçi Hareket Partisi16 Ocak saat 23.23’te;Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 16 Ocak saat 23.33’te;Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 16 Ocak saat 23.36’da;Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay 17 Ocak saat 00.04’te; Twitter isimli sosyal medya platformu üzerinden başsağlığı mesajları yayınladılar.
İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise 17 Ocak saat 00.20’de kişisel Twitter hesabından şehitlerimiz için başsağlığı mesajı yayınladı.

TRT Haber ise devlet protokolünün üst sıralarında yer alan devlet ve siyaset insanlarının mesajlarına haberinde yer vermezken sadece İleteşim Başkanı Fahrettin Altun’un mesajını yayınladı.
TRT’nin yaptığı ayrınmcılığı TBMM Gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması talebiyle yazılı soru önergesi verdi.

- Advertisement -

Kılınç’ın soruları şöyle:

Bu bağlamda;
1) TRT Haber’de yayınlanan şehit haberinde Milli Savunma Bakanlığı’nın açıklaması aktarıldıktan sonra neden sadece İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un başsağlığı mesajına yer verilmiştir? Diğer başsağlığı mesajları neden yayınlanmamıştır?

2) TRT Haber, şehitler için yapılan başsağlığı açıklamalarını hangi kriterlere göre haberleştirmektedir?

3) TRT Haberlerinde şehitler için başsağlığı mesajları haberleştirilirken Devlet Protokol Listesi dikkate alınmakta mıdır? Alınmaktaysa İletişim Başkanlığı sözkonusu listede kaçıncı sırada bulunmaktadır?

Gündem

SİYAD Onur ve Emek Ödülleri açıklandı

Sinema Yazarlar Derneği (SİYAD), bu yıl 52’ncisi düzenlenecek olan SİYAD Türkiye Sineması Ödülleri’nde onur ödüllerini oyuncu ve müzisyen Zuhal Olcay ile belgesel sinemacı Thomas Balkenhol’a verecek.

En yüksek elektrik abonesi de tüketimi de Esenyurt’ta

BEDAŞ'ın verilerine göre 2019 yılında İstanbul'un Avrupa Yakası'nda elektrik tüketimi 8 Ocak günü zirveyi gördü.

İstanbul’da market ürünlerinde denetim

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri bugün Eyüp Sultan'da denetim gerçekleştirdi.

IMF’den ‘koronavirüs’ değerlendirmesi : Küresel büyüme dibe vuracak!

İMF'nin yayımladığı raporda küresel büyümedeki artışın kırılgan olduğu ifade edildi.

Türk sineması 70. Berlin Film Festivali’nde

Dünyanın en önemli ve prestijli film festivallerinden Berlin Film Festivali’nin 70’incisi bugün başlıyor.