Tabipler Birliği Başkanı Adıyaman: 65 yaş ve üstü çalışanlara ücretli izin verilmeli

TTB Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, sokağa çıkma yasağı kapsamındaki 65 yaş ve üzerindeki kişilerin çalışmaya devam ettiğini söyleyerek, özel işletmelerin bu kişileri sağlık raporu almaya zorladığını açıkladı: “Bu yaştaki insanlara ücretli izin verilmesi sağlanmalıdır.”

Türk Tabipleri Birliği(TTB) Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, KRT Televizyonu’nda Özlem Akarsu Çelik ile Politika programında, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 32 bin sağlık personeli alınacağı ve sağlık çalışanlarına ek ödeme yapılacağı yönündeki açıklamalarını değerlendirdi. Adıyaman sokağa çıkma yasağı kapsamındaki 65 yaş ve üzerindeki kişilerin çalışmaya devam ettiğini söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile yaptıkları görüşmeyi aktaran Adıyaman, Koca’nın sözleşmeli sağlık personelinden istifa edenler olduğunu,  onların kadroya alınması halinde istifaların önlenebileceğini belirttiğini açıkladı ve şunları belirtti: “32 bin sağlık personelin alınması kararı çok yerinde bir karardır. Ancak sağlık çalışanlarına ek ödeme yapılacağı sözleri hiç şık olmamıştır. Biz yemin ettik, her koşulda görevimizin başındayız. Tüm sağlık çalışanları canla başla çalışırken bugün Samsun’da bir hastanede hekim arkadaşımız bir hasta yakının saldırısına uğradı. Lütfen hekimlerin motivasyonunu bozmayın. Biz para istemiyoruz, Türk Tabipleri Birliği’nin hazırladığı, sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanların cezalarının artırılmasını öngören Sağlıkta Şiddet Yasa Tasarısı’nın bir an önce yasalaştırılmasını istiyoruz.”

Adıyaman  sokağa çıkma yasağına rağmen 65 yaş ve üzeri vatandaşların çalışmaya devam ettiğini ve özel işletmelerin bu kişileri sağlık raporu almaya zorladığını söyledi: “Hem hekim arkadaşlarımızı doğru olmayan bir iş yapmaya zorluyorlar hem de bu zor günlerde hekimlerin zamanını alıyorlar. Bu insanlar için de bir an önce bir düzenleme yapılmalıdır. Bu yaştaki insanlara ücretli izin verilmesi sağlanmalıdır.”

Gündem

Koronavirüs yasaklarını ihlal edenlere toplamda 1 milyon liralık para cezası

Koronavirüs salgınına yönelik alınan tedbirler kapsamında, yasaklara uymayan bin 674 kişiye toplamda milyon 110 bin 571 lira para cezası kesildi.

Malatya’da 3 veya daha fazla kişi yan yana dolaşamayacak

Malatya'da koronavirüs tedbirleri kapsamında kentin ana merkezindeki 3 cadde tamamen trafiğe kapatıldı. Ayrıca Malatya il genelinde 3 kişi veya daha fazla kişi ile dolaşmak da yasaklandı.

Fenerbahçe konukevini sağlık çalışanlarına açtı

Fenerbahçe Kulübü, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde bünyesinde bulunan konukevini sağlık çalışanlarının hizmetine sundu.

Caz Festivali çevrimiçi olarak 30 Nisan’da başlıyor

24. Uluslararası Ankara Caz Festivali, çevrimiçi olarak 30 Nisan Dünya Caz Günü’nde yapılacak konser ile açılacak.