Son 60 yılda Van Gölü’nün üç katı kadar göl kurudu

Türkiye'deki göllerin seviyesinde tehlikeli boyutta azalma yaşanıyor. Uzmanlar kuraklık ve kirlilik tehdidiyle birlikte, son 60 yılda Van Gölü’nün üç katı büyüklüğünde, 60’a yakın gölün kuruduğunu vurguladı.

Doğa ve Sürdürebilirlik Derneği ve Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Bilim Danışmanı Dr. Erol Kesici, kuruyan ve kirlenen doğal göllerle ilgili bir rapor hazırladı. Raporda çarpıcı sonuçlar yer alırken, son 60 yılda toplamı Van Gölü’nün üç katı büyüklüğünde, 60’a yakın gölün kuruduğu belirtildi.

Kesici, ülkede son 60 yılda Marmara Denizi’nin yüzölçümünden daha büyük, üç Van Gölü büyüklüğünde 60’a yakın doğal gölün kuruduğu ve kurutulduğunu açıkladı.

İnsanlığın her şeyi aşırı tüketiminin bütün doğayı etkilediği gibi, gölleri de olumsuz etkilediğine işaret eden Kesici, “Bunun başlıca nedeni, çok su tüketen yanlış tarım politikaları, sularımızın atık alanı olarak kullanılması, baraj, gölet, HES, su şişeleme tesislerinin düzensiz bir şekilde yapılmasıdır” dedi.

‘TARIM ALANI YARATMAK İÇİN KURUTMA YAPILIYOR’

Göllerin çevresindeki yasal ve yasal olmayan kuyularla yer altı sularının çekilmesinin de önemli bir sorun olduğunu belirten Kesici, sözlerini şöyle sürdürdü:

- Advertisement -

“Ayrıca su kaynaklarına olumsuz etkileri düşünülmeden kurulan balık çiftlikleri ve tarım alanı kazanmak için yapılan kurutmalar. Göllerin sularının temizlenmesinde etkileri olan kıyı kesimlerine dolgu ile yol, konut, sanayi vb. yapılaşma için yapılan müdahalelerle, ormansızlaşmayla başlayan, iklim değişiklikleri ve suların seviyesinin azalmasıyla artan buharlaşma ve bataklık alanların oluşmasını hızlandırdı.”

Gündem