Sokağa çıkma yasağının uygulandığı kentlerde hava kirliliğinde yüzde 50’ye yakın azalma

Sokağa çıkma yasağının uygulandığı ya da evden çıkmama kuralına uyulan kentlerde hava kirliliğinde yüzde 50’ye yakın azalma tespit edildi.

Avrupa küresel çevre izleme programı Copernicus Atmosfer İzleme Servisi Başkanı Vincent-Henri Peuch, İtalya’nın kuzeyinde azotdioksit miktarının “ortalama olarak yarıya düştüğünü” açıkladı. Avrupa Çevre Ajansı da İspanya’nın Mart ayı ortasında sokağa çıkma yasağı ilan edilen Barcelona ve Madrid kentlerinde benzer bir gelişmenin görüldüğünü açıkladı.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, NASA araştırmacılarından Fei Liu “Bu kadar büyük bir alanda bu kadar çarpıcı bir düşüşü ilk kez görüyorum” dedi. NASA’nın şubat ayında yayınladığı fotoğraflar wuhan’da Koronavirüs salgınının başladığı havadaki azotdioksit oranının düşüşünü belgelemişti.

Wuhan’ın bulunduğu Hubei eyaletinde yaklaşık 60 milyon kişiyi etkileyen bir sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Avrupa Çevre Ajansı hava kalitesi uzmanı Alberto Gonzales Ortiz de 10 yıl önceki ekonomik kriz sırasında azotdioksit değerlerinin geriye gidişinin dahi “zamana yayılmış bir süreklilik” arz ettiğini söyledi.

Gündem