Silah doğrulttuğu fakülteye asistan oldu

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisiyken 2017'de Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne (SBF) silah doğrultan M.A.V'nin aynı fakültede asistan olduğu ortaya çıktı. CHP'li Sezgin Tanrıkulu konuyu Meclis gündemine taşıdı.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisiyken sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğrafla Siyasal Bilgiler Fakültesine (SBF) silah doğrultan M.A.V’nin silah doğrulttuğu fakülteye asistan yapıldığı öne sürüldü.

Evrensel’den Vural Nasuhbeyoğlu’na konuşan Mülkiyeliler Birliği Başkanı Dinçer Demirkent, bunun adım adım geldiğine ve bir sonuç olduğuna vurgu yaparak “Şiddeti meşrulaştıranlar fakültelere doldurulurken, barışı savunanların da fakültelerden atıldığı bir dönemin sonucudur bu” diye konuştu.

M.A.V., üniversitenin resmî web sayfasında Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü Ticaret Hukuk Anabilim Dalı’nda asistan olarak görülüyor. 1 Kasım 2019’da açıklanan sınav sonucuna göre, M.A.V. sınavı kazanmış olarak gözüküyor. M.A.V’nin adı, fakültenin resmî sitesine de eklendi ancak M.A.V. hakkında herhangi bir bilgiye yer verilmedi. Sitedeki tüm akademisyenlerin üstüne tıkladığınızda o kişilere ait bilgilere ulaşılabilirken M.A.V. hakkında herhangi bir bilgi yer almıyor.

2017 yılı ocak ayında hukuk fakültesi önünde bulunan ve adının M.A.V. olduğu bilinen bir hukuk fakültesi öğrencisi, silahını SBF’ye doğrulttuktan sonra çektirdiği fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaşmıştı. Bu sosyal medya hesabı kapatılmış durumda. Gösterilen tepkiler sonrasında M.A.V. hakkında soruşturma başlatılmıştı ancak soruşturmanın akıbeti bilinmiyor.

SORUŞTURMANIN ÜSTÜ KAPATILDI
O dönem SBF’de olan ve Eğitim Sen işyeri temsilciliği yapan Mülkiyeliler Birliği Başkanı Dinçer Demirkent, fotoğrafın ortaya çıktığı dönem Eğitim Sen işyeri temsilcisi olarak silahını fakülteye doğrultmuş olan bu öğrenci hakkında sendika yetkilisi olarak üniversite yönetimine yaptığı uyarılar sonrasında bu kişi hakkında soruşturma başlatıldığını, ancak bunun üstünün kapatıldığını hatırlattı. 2017’de SBF’ye silah doğrultan M.A.V. ile SBF’ye asistan olan kişinin aynı kişi olduğunu belirten Demirkent “Bu kişiyle gözetmenliğe beraber giren arkadaşlar fotoğraftaki kişi ile bu asistanın aynı kişi olduğunu ifade ediyor” dedi. Demirkent, son 3-4 yıldır Hukuk Fakültesinde kılıç teslim törenlerinde şiddet araçlarının gösterildiği, ülkü ocakları bayraklarının fakülteden sallandırıldığı bir dönemin yaşandığını ve bunların korunup kollandığını söyledi.

- Advertisement -

SKANDAL MECLİS GÜNDEMİNDE

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu skandalı Meclis gündemine taşıdı. Tanrıkulu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması için verdiği soru önergesinde söz konusu iddianın doğu olup olmadığını sordu.

Tanrıkulu’nun soru önergesi şöyle:

1. 2017 yılının başında, Hukuk Fakültesi öğrencisiyken sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğrafta Siyasal Bilgiler Fakültesine silah doğrultan M. A. V’nin Siyasal Bilgiler Fakültesine asistan yapıldığı iddiası doğru mudur?

- Advertisement -

2. Fakülte içerisinde silah bulundurmanın izahı nedir?

3. M.A.V’nin fakülteye doğrulttuğu silahın ruhsatı bulunmakta mıdır? Bahse konu silahın ruhsatı kime aittir?

4. Bahse konu olan silahın balistik incelemesi yapılmış mıdır? Yapılan inceleme sonucunda silahın herhangi bir olayda kullanıldığı tespit edilmiş midir?

5. M.A.V’nin Silahlı paylaşımı akabinde başlatılmış bir soruşturma bulunmakta mıdır? Soruşturmanın güncel akıbeti nedir?

6. M.A.V hakkında başlatılmış soruşturmanın üstünün kapatıldığı iddiaları doğru mudur?

Gündem

Kanada sınırında kavanoz içinde insan beyni bulundu

ABD-Kanada sınırında gümrük yetkilileri üzerinde 'Antik Eğitim Numunesi' yazılı bir kargonun için insan beyni buldu.

Beşiktaş, Göztepe maçı için Tahkim Kurulu’na başvurdu

Beşiktaş daha önce TFF'ye başvurmuş ancak maçın tekrarı talebi reddedilmişti.

Gıda zehirlenmesi şüphesiyle 20 öğrenci hastaneye kaldırıldı

Darıpınarı Şehit Oğuzhan Sezer Yatılı Bölge Ortaokulu’nda 20 öğrenci zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırıldı. Akşam yedikleri yemekler incelenmek üzere laboratuvara gönderildi.

TFF’den 3 Süper Lig kulübüne para cezası

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK); Fenerbahçe, İttifak Holding Konyaspor ve MKE Ankaragücü’ne para cezası verdi.

Meteoroloji’den çığ uyarısı!

Doğu Anadolu Bölgesi’nin doğusu ile Doğu Karadeniz Bölgesi’nin iç kesimlerinde çığ bekleniyor.