‘Sağlıkta Şiddet Yasa teklifinin TBMM gündemine alınması’ teklifi AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi

Koronavirüs salgını sürecinde gösterdikleri mücadele nedeniyle sağlık çalışanlarından övgü ile bahsedilip alkışlarla desteklenirken TBMM Genel Kurulu’nda, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının önlenmesi amacıyla CHP’nin yasa teklifinin Meclis gündemine alınması reddedildi..

“ALKIŞLAMAK YETMEZ” DİYEREK OY İSTEDİ

CHP’nin doktor kökenli İstanbul Milletvekili Ali Şeker Meclis Genel Kurul’da söz alarak, Sağlıkta Şiddet Yasa Teklifi’nin 7 Nisan Dünya Sağlık Günü’nde gündeme alınmasını talep etti.

Meclis kürsüsüne doktor önlüğü ile çıkan Şeker, “Hekim kimliğimle konuşacağım, vekil kimliği ile değil” diyerek sözlerine başladı.

Hekim önlüğünü Meclis kürsüsüne asan Şeker, “Sağlık çalışanlarını alkışlamak yetmez” sözleri ile AKP ve MHP’li vekillerden yasa teklifinin gündeme alınması için destek istedi.

- Advertisement -

Şeker, “Sağlık çalışanlarını alkışladık ama sonrası üç nokta boşluk. Eğer biz Meclis olarak, Sağlıkta Şiddet Yasası’nı çıkarmayacaksak ne farkımız kaldı sokakta alkış yapanlardan. Sadece alkış yetmez, sorumluluklarınızı yerine getirmenizi istiyorum” dedi.

YEDİ YILDA, 90 BİN SAĞLIKÇI ŞİDDETE UĞRADI

Sağlık çalışanlarına karşı uygulanan şiddetin önüne geçilmesi amacıyla hazırladıkları teklifin 1,5 yıldır görüşülmeyi beklediğini kaydeden Şeker, “ “Son yedi yıldır 90 bin, son 1.5 yıldır 20 bin sağlık çalışanına şiddet uygulandı” diyerek, yasanın bir türlü çıkarılmamasına tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

“2005-2019 yılları arasında, 9 hekim arkadaşımız şifa dağıtırken görevleri başında katledildi. Bunlar rakam deği,l bu ülkenin canları, değerleri bir bir gidiyor. Kaybedilen sadece hekimlerin canı değil, ülkenin sağlıklı geleceği. AKP’nin sağlık politikalarının yarattığı çöküş nedeniyle vandallar tutuksuz yargılanıyor, bana bir şey olmaz diyerek her türlü şiddeti uygulamaya devam ediyorlar. Bu yasaların yetersizliğinin açık itirafı, bu kişiler yeterince ceza alamadıkları,  berat ettikleri için bu şiddeti uygulamaya devam ediyorlar. Bunun için görevimizi yapalım, yasa teklifimizi yasa olarak buradan çıkaralım. Sağlıkçılara moral desteği sağlayalım, bize düşen sorumluluk budur.”

- Advertisement -

AMA OY VERMEDİLER

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel sağlık çalışanlarına teşekkür etmek için  bu fırsatın kaçırılmaması gerektiği söylerken HDP’nin teklifin görüşülmesine destek verdi.

AKP ve MHP grup başkanvekilleri ise , “Oy vermememiz daha sonra görüşülmeyeceği anlamına gelmez” diyerek bu yönde yasa teklifini Meclis’e getireceklerini bildirdi.

Konuşmaların ardından Genel Kurul’da yapılan oylamada, teklifin gündeme alınması AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Gündem