Partili Meclis Başkanı

Türkiye halen, “partili, Cumhurbaşkanlığı sistemine” alışmaya çalışıyor. TBMM Başkanlığı da bu sisteme dahil edilecek mi?

Yani, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde de, “Partili Meclis Başkanlığı” sistemine mi geçiliyor? Bu soru, dün, Parlamento Muhabirleriyle kahvaltılı bir basın toplantısında buluşan Anayasa Profesörü Meclis Başkanı Mustafa Şentop’a soruldu.

Şentop, “Partili TBMM Başkanlığını doğru bulmam”cevabını verdi.

Ancak, Meclis Başkanı Mustafa Şentop, gerçekten partili değil mi?

– Bugünlerde, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Meclis Başkanı Mustafa Şentop’u görevinden alarak Bakan yapacağı konuşuluyor.

– “Partili” olmadığı iddia edilen Mustafa Şentop, AK Parti’den İstanbul Milletvekilin seçilmiştir.

– Mustafa Şentop,Meclis Başkanlığı’na da AK Parti oylarıyla gelmiştir.

Bu durumda, Meclis Başkanlığı partili değil mi?

Mustafa Şentop basın toplantısında uzun uzun, Meclis Başkanı’nı bile görevinden alacak güçlü bir başkanın partili, hatta partinin genel başkanı olmasının da “doğru” olduğunu savundu.

İmamoğlu’na gönderme
Meclis Başkanı Mustafa Şentop, (Ekrem İmamoğlu’nu kastederek) isim vermeden, bir belediye başkanının, bir partinin genel başkanı olabileceğini, bunun önünde bir engel olmadığını aktardı. Anayasal olarak da bunun mümkün olduğunu belirtti. Ve, bu konuda Murat Karayalçın örneğini verdi. Karayalçın’ın, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Sosyal Demokrat Halkçı Parti’nin Genel Başkanı seçildiğini hatırlattı.

Otomatik vites benzetmesi
Mustafa Şentop, Parlamenter Sistemle, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini, Manuel ve Otomatik sistemle çalışan arabaya benzetti. Her iki sistemde, motorun farklı çalıştığına dikkati çekti.

Kanal İstanbul tartışmasına girmedi
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 100. Yılında, bir yıl sürecek TBMM’nin 100. Yıl etkinliklerini anlatmak için basın toplantısı düzenleyen Şentop, bir soru üzerine, Libya’ya asker göndermek için Meclis’e gelen bir Fezleke olmadığını açıkladı.

Ak Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, İstanbul’a yapılması konusunda giderek büyüyen Kanal İstanbul tartışmasına girmemeyi tercih etti. Bu konudaki bir soruya cevap vermedi.

Milletvekillerine Meclis’in itibarını korumak gibi bir görevleri olduğunu söyleyen Meclis Başkanı Mustafa Şentop, AK Parti içinden çıkan Davutoğlu ve Babacan’ın kuracağı partilere yönelik sorulara da cevap vermemeyi tercih etti.