Öztrak’tan TÜBİTAK’a rapor tepkisi

CHP sözcüsü Faik Öztrak, TÜBİTAK'ın siyasi baskılarla Kanal İstanbul'u eleştirdiği resmi görüşünü inkar etmek zorunda kaldığını belirterek, "Attığı imzanın arkasında duramayan bir kurum ülkemizin bilim ve teknoloji politikalarına nasıl yön verecek?" sorusunu sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) sözcüsü Faik Öztrak, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) Kanal İstanbul için belirttiği görüşünü inkar etmesini değrelendirdi.

Öztrak, “Tek adam parti devleti rejiminin ve bu rejimin başının korkuları başarısızlık bataklığına battıkça artıyor. Korkuları arttıkça da dönüp millete, kurumlara, insanlara korku salmaya çalışıyorlar. Bakın geçenlerde yaşadığımız TÜBİTAK meselesi bunun en güzel örneklerinden biri. TÜBİTAK’ın Kanal İstanbul ucubesiyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderdiği ÇED raporu eleştirisi sayın genel başkanımız tarafından kamuoyuyla paylaşıldı. Kanal İstanbul’la ilgili eleştirilerin ve değerlendirmelerin yer aldığı TÜBİTAK’ın görüşünde elektronik imza da var ıslak imza da var. Ama anlaşılan siyasi baskılarla bilimsel gerçeklerden başka hiçbir şeye itibar etmemesi gereken TÜBİTAK kendi yazdığı görüşünü inkar etmek zorunda kaldı. Soruyoruz daha önce başına hayvanat bahçesinden yönetici atanan, şimdi de attığı imzanın arkasında duramayan bir kurum ülkemizin bilim ve teknoloji politikalarına nasıl yön verecek?” şeklinde konuştu.

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İtalya ve İspanya’ya mektup

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İtalya'nın Başbakanı Giuseppe Conte ve İspanya'nın Başbakanı Pedro Sanchez Perez-Castejon'a mektup gönderdi.

AKOM’dan sağanak yağış uyarısı

AKOM, bugün öğle saatlerinden itibaren başlayacak sağanak yağmur için vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Cemil Taşçıoğlu için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu

Koronavirüs salgınında hayatını kaybeden İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Dahiliye Profesörü Cemil Taşçıoğlu için meslektaşları bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Sarıyer Belediyesi’nden evde spor yapmak isteyenler için online hizmet

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında "Evde kal" çağrılarına uyan Sarıyerliler, evdeki zamanlarını yoga, pilates, zumba, aerobik gibi spor dersleri, konser ve çocuklar için hazırlanan özel videolarıyla kaliteli şekilde değerlendirirken, hem ruh hem de fiziksel sağlıklarını koruyor.

Mart ayında 20 günde 21 kadın öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun hazırladığı rapora göre, bu yıl Mart ayında 29 kadın öldürüldü. Evden çıkmama çağrılarının yapıldığı 11 Mart’tan, 31 Mart’a geçen 20 günde ise 21 kadın öldürüldü.