Mahkeme Berfin’e asitli saldırıda ‘somut delil’ bulamamış!

Berfin Özek'e asitli saldırıda bulunan Casim Ozan Çeltik'e verilen 13 yıl 6 ay cezanın gerekçeli kararı açıklandı. Mahkeme "kasten öldürme saikine dair kanıt yok" dedi. Özek'in avukatı Mehtap Sert karara itiraz etti.

Berfin Özek’e asitli saldırıda bulunan Casim Ozan Çeltik’e verilen 13 yıl 6 ay hapis cezasının gerekçeli kararını açıklayan mahkeme, “kasten öldürme saiki ile hareket ettiğine yönelik kesin ve somut bir delile ulaşılamadığı” değerlendirmesinde bulundu. İskenderun Başsavcılığı, kararı eksik buldu.

Evrensel’de yer alan habere göre İskenderun 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi, 19 yaşındaki Berfin Özek’e 15 Ocak 2019’de asitli saldırıda bulunan Casim Ozan Çeltik’e “kasten yaralama” suçundan 12 yıl, “yanıcı madde temin etmek” suçundan 18 ay olmak üzere toplam verdiği 13 yıl 6 hapis cezalarının gerekçeli kararını açıkladı. Gerekçeli kararın ardından Özek’in Avukatı Mehtap Sert, karara karşı Adana Bölge Adliye Mahkemesi Ceza Dairesi’ne itirazda bulundu.

“YARALAMA SUÇU SABİTMİŞ!”
Mahkeme heyeti, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı ve Adli Tıp Kurumu 5. Adli İhtisas Kurulu marifetince alınan kati raporuna binaen sanık hakkında “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan kamu davası açıldığına yer verildi. Mahkeme, yapılan asitli saldırıyı; asitli silah olarak değerlendirip, “Sanığın silah olarak kullandığı sülfürik asidi, hedef olarak katılanın hayati bölgelerine, miktar olarak öldürücü nicelikte, yöntem olarak ağız yoluyla içirmek, buhar olarak solutmak gibi katılanı hayati tehlikeye sokacak biçimlerde kullanmak sureti ile katılanı kasten öldürme saiki ile hareket ettiğine yönelik kesin ve somut bir delile ulaşılamadığı, açıklanan sebeplerle sanığın eyleminin nitelikli yaralama suçuna vücut verdiği, sanığın değişen suç vasfına nazaran ‘kasten yaralama’ suçunu işlediği sabit olduğundan…” kararı verdi.

“EKSİK İNCELEME SONUCU KARARI VERİLDİ”
Gerekçeli kararın ardından İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı’nın değerlendirmelerine de yer verildi. Savcılık, adli emanette kayıtlı gazyağı ve etil alkolün suçta kullanılan sülfürik asitle karıştırılması sonucunda mağdurun yaralanmasına veya ölümüne yol açabilecek etki ve tesirinin artmasına veya azalmasına neden olacak bir kimyasal bileşim olup olmadığına dair rapor alınmadığını kaydetti. Savcılık, “Eksik inceleme sonucu verilen İskenderun 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2019/200 Esas ve 2020/7 Karar sayılı ilamının sanık Casim Ozan Çeltik aleyhine istinafen kaldırılması arz olunur.”

Gerekçeli karar ardından Özek’in Avukatı Mehtap Sert, karara karşı Adana Bölge Adliye Mahkemesi Ceza Dairesi’ne itirazda

Gündem

Motorine zam, benzine indirim geldi

Bu geceden itibaren geçerli olmak üzere motorine 6 kuruş zam gelirken benzinde 8 kuruş indirim yapıldı.

İçişleri Bakanlığı: 18 ildeki 39 yerleşim yerinde karantina uygulanıyor

İçişleri Bakanlığı, yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında, 18 ildeki bir belde, 6 mahalle, 28 köy ve 4 mezra olmak üzere 39 yerleşim yerinde karantina uygulandığını açıkladı.

Veli Ağbaba’dan “Kovid-19 Salgınında İşçi Hakları” rehberi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba koronavirüs salgını nedeniyle işçilerin hak kaybına uğramaması için rehber hazırladı.

CHP’li Öztrak: Ülkemizde salgının seyri ile ilgili açıklanan sayılar kaygı verici

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak Türkiye'nin koronavirüs tablosunun kaygı verici olduğunu söyleyerek "Ülke genelinde veya kritik illerde en azından bu hafta sokağa çıkma yasağı uygulanmaktan çekinilmemeliydi" dedi.

Büro Emekçileri Sendikası: 10 büro emekçisinde koronavirüs tespit edildi

BES’in yaptığı açıklamaya göre İstanbul’da 7, Kocaeli’nde 2 ve İzmir’de 1 büro emekçisinin testinin pozitif çıktı ve Ankara’da bir emekçi virüs şüphesiyle hastaneye sevk edildi.