Libya’da ateşkes için son dakika sürprizi: Bir gün süre istedi

Moskova'da Libya'daki tarafların ateşkesi için yapılan görüşmeler sonrası Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu açıklamalar yaptı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Moskova’da Libya’daki tarafların ateşkesi için yapılan görüşmelerde Sarraj tarafının Rusya ile ortak hazırlanan metni imzalayarak teslim ettiğini, Hafter tarafının ise değişiklik önergesi talep ettiğini söyledi. Çavuşoğlu bu önergenin uzlaşıyla dikkate alındığını belirterek, Hafter tarafının yarına kadar süre istediğini açıkladı.

Moskova’da Libya’daki tarafların ateşkesi için yapılan görüşmeler sonrası Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu açıklamalar yaptı.

Çavuşoğlu, “Libya taraflarıyla bir ateşkes imzalanması için Rus ortaklarımızla birlikte günboyu çalıştık. Neticede muhtemel bir ateşkesin modelitelerini içeren bir taslak metin ortaya çıkardık. Ve bu metin üzerinde özellikle Hafter tarafından gelen değişiklik önergelerini de uzlaşı anlayışıyla dikkate aldık” dedi.

Bu metni Libya Yüksek Devlet Konseyi Başkanı Halid El-Meşri ve Libya Başbakanı Fayiz es-Sarraj’ın imzalayarak Türkiye tarafına temsil ettiğini belirten Çavuşoğlu, Hafter tarafının ise yarın sabaha kadar süre istediğini söyledi.

Çavuşoğlu, “Yarın sabah Hafter tarafı da bu metni imzalarsa daha önce girişimimiz sonucunda ve iki başkanın çağrısı sonucunda sözlü olarak ateşekese uyacaklarını ilan eden Sarrac ve Hafter tarafı yazılı bir şekilde bu taahütünü yerine getireceklerdir. Ve ondan sonra ateşkesin devamı ve siyasi sürecin imzalanması, Berlin ve BM çabaları dahil, biz Rusya’yla birlikte çalışmaya devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

Gündem

Kadın avukata ‘Alevi misin’ deyip şiddet uygulayan komisere ceza indirimi

Kadın avukatı döven, silah çeken, hakaret eden ve 'Alevi misin?' diye soran komisere 2 yıl hapis cezası verildi.

Elektrik ve doğal gaz faturaları Meclis gündeminde

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, borç kıskacında olan vatandaşların, fahiş elektrik ve doğal gaz faturaları nedeniyle isyan etme noktasına geldiğini belirterek, konuya ilişkin kamunun rolü ve sorumluluğunun incelenmesi ve alınacak tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi.