Libya’da ateşkes için son dakika sürprizi: Bir gün süre istedi

Moskova'da Libya'daki tarafların ateşkesi için yapılan görüşmeler sonrası Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu açıklamalar yaptı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Moskova’da Libya’daki tarafların ateşkesi için yapılan görüşmelerde Sarraj tarafının Rusya ile ortak hazırlanan metni imzalayarak teslim ettiğini, Hafter tarafının ise değişiklik önergesi talep ettiğini söyledi. Çavuşoğlu bu önergenin uzlaşıyla dikkate alındığını belirterek, Hafter tarafının yarına kadar süre istediğini açıkladı.

Moskova’da Libya’daki tarafların ateşkesi için yapılan görüşmeler sonrası Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu açıklamalar yaptı.

Çavuşoğlu, “Libya taraflarıyla bir ateşkes imzalanması için Rus ortaklarımızla birlikte günboyu çalıştık. Neticede muhtemel bir ateşkesin modelitelerini içeren bir taslak metin ortaya çıkardık. Ve bu metin üzerinde özellikle Hafter tarafından gelen değişiklik önergelerini de uzlaşı anlayışıyla dikkate aldık” dedi.

Bu metni Libya Yüksek Devlet Konseyi Başkanı Halid El-Meşri ve Libya Başbakanı Fayiz es-Sarraj’ın imzalayarak Türkiye tarafına temsil ettiğini belirten Çavuşoğlu, Hafter tarafının ise yarın sabaha kadar süre istediğini söyledi.

Çavuşoğlu, “Yarın sabah Hafter tarafı da bu metni imzalarsa daha önce girişimimiz sonucunda ve iki başkanın çağrısı sonucunda sözlü olarak ateşekese uyacaklarını ilan eden Sarrac ve Hafter tarafı yazılı bir şekilde bu taahütünü yerine getireceklerdir. Ve ondan sonra ateşkesin devamı ve siyasi sürecin imzalanması, Berlin ve BM çabaları dahil, biz Rusya’yla birlikte çalışmaya devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

Gündem

Sağlık Bakanlığı: Sağlık emekçilerinin maaşlarından kesinti yapılacağı iddiaları yalan

Sağlık Bakanlığı, bir açıklama yayınlayarak AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başlattığı bağış kampanyası nedeniyle sağlık emekçilerinin maaşlarından kesinti yapılacağı iddialarını yalanladı.

Eczane teknisyenleri: Ölen eczacılar olduğunu biliyoruz, önlem alın

Marmara Eczane Teknisyenleri Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Ersan, Türkiye’de 27 bine yakın eczane, eczane başına ortalama 2,7 eczane teknisyeni düştüğünü hatırlatarak, “Hayatını kaybeden eczacı ve eczane teknisyenlerinin olduğunu bilmekteyiz” dedi ve önlem istedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İtalya ve İspanya’ya mektup

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İtalya'nın Başbakanı Giuseppe Conte ve İspanya'nın Başbakanı Pedro Sanchez Perez-Castejon'a mektup gönderdi.

AKOM’dan sağanak yağış uyarısı

AKOM, bugün öğle saatlerinden itibaren başlayacak sağanak yağmur için vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Cemil Taşçıoğlu için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu

Koronavirüs salgınında hayatını kaybeden İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Dahiliye Profesörü Cemil Taşçıoğlu için meslektaşları bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.