Libya’da ateşkes için Erdoğan’la görüşen Putin: Ümidimizi kesmedik

Berlin'de düzenlenen Libya zirvesinde Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya'da siyasi sürecin sağlanabilmesi için Hafter’in saldırgan tutumunun sona ermesi gerektiğini dile getirdi. Putin ise ateşkes konusunda ümidi kesmediklerini, bu meseleyi sonuçlandırarak bölgede çalışmayı bitireceklerini belirtti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in davetine icabetle, Libya konulu zirveye katılmak üzere Almanya’nın başkenti Berlin’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Türkiye’nin Libya Özel Temsilcisi ve AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler ve MİT Başkanı Hakan Fidan ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov görüşmede bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “S-400 gibi uluslararası alanda ses getiren projeleri karşı karşıya kaldığımız baskılara rağmen millî çıkarlarımızdan taviz vermeden kararlılıkla tamamladık. TürkAkım gibi enerji alanındaki diğer büyük ortak girişimimiz olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşası da stratejik bir niteliğe haizdir. İlk reaktörünün 2023 yılında işletmeye alınması hedefimizde sapma olmaması önem arz ediyor” diye konuştu.

Türkiye ve Rusya diplomatik ilişkilerinin 2020 yılında 100’üncü yıl dönümü olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yıl Türkiye’de gerçekleştirilecek Üst Düzey İşbirliği Konseyi Toplantısı’nın tarihinin de en kısa zamanda tespit edilirse ilişkilerde çok daha süratle mesafe alınacağını kaydetti.

ERDOĞAN: HAFTER’İN SALDIRGAN TUTUMU SONA ERMELİDİR

- Advertisement -

Libya’da taraflarla yapılan ateşkes görüşmesine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ortak çabamız sahada nısbi sükûnet sağladı. Ancak girişmlerimizin esas meyvesini Berlin zirvesinin toplanabilmiş olmasıyla alacağız. Ateşkes konusunda üstlendiğiniz sorumluluğun ve sarf ettiğiniz çabanın farkındayız. Biz de sayın Sarrac’ı ikna etmek için çok çaba sarf ettik ve çok teşekkür ediyoruz ki kabul ettiler ve Moskova zirvesinde de üzerine düşen görevi yerine getirdiler. Ulusal mutabakat hükümeti tarafı neticede, telkinlerimiz sonucu beklentilerin tümünü karşılamamakla birlikte ateşkes anlaşmasını imzaladı. Metni imzalamayan Hafter ise siyasi çözümden değil askeri çözümden yana olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Libya’nın barış ve huzura kavuşabilmesi için Berlin zirvesinde ateşkesin ve siyasi sürece dönüşün kabulü temin edilmelidir. Buna ilaveten siyasi sürecin ve çözümün diğer evrelerinin uygulanabilmesi için Hafter’in saldırgan tutumunun sona ermesi gerekmektedir” şeklinde konuştu.

PUTİN: ATEŞKES KONUSUNDA ÜMİDİMİZİ KESMEDİK

Rusya Devlet Başkanı Putin ise şu ifadeleri kullandı, “Burada Berin’de hepimiz İstanbul’a yapmış olduğumuz geziden memnunuz. Sizlere minnettarız. Türk Akımı enerji alanında iki ülke için önemli bir olay. Hatta Avrupa ülkeleri için çok önemli. Birçok alanda ilişkilerimiz samimi ve sıcak. Her iki taraf için de ortak noktalar bulmayı öğrendik. Uzlaşmayı öğrendik. Yapıcı işbirliğini iki komşu arasında parlak bir örneği diyebilirim. Birçok kilit noktada verimli bir şekilde çalışmaktayız. Özellikle bölgesel konularda. Suriye, İran nükleer programı ve Libya meselesinin çözümüyle ilgili. Ciddi adımlar attık ileriye doğru. Libya taraflarını ateşkese çağırdık. Bir takım olayın olmasına rağmen taraflar kulak verdi. Bu olumlu bir netice ve başarıdır. Hem Libya hem de Avrupalılar, Libya meselesi yüzünden endişeli. Avrupa’yı endişelendiren bir konu. Bu ortak bildiriyi taraflardan birisi destekelemese de biz ümidimizi kesmiyoruz. Bu meseleyi sonuçlandırağız ve bu çatışmayı bitireceğiz. Sizinle beraber Berlin’de ilişkilerimizin tüm boyutlarını görüşmekten mutluluk duyuyorum.”

Gündem

Meteoroloji’den 3 il için kritik uyarı

Meteoroloji, yarın Antalya'nın doğusu, Mersin ve Adana çevreleri için kuvvetli yağış uyarısı yaptı.

İşçi intihar etti; Diğer işçiler cansız bedenin yanında çalıştırıldı

Corazon Ambalaj fabrikasında, Bayram Kömürcü adlı işçinin depoda intihar ettiği belirtildi. Arkadaşları, Kömürcü’nün cansız bedeninin yanında çalışmaya zorlandıklarını kaydetti.

Bakan Koca’dan Rize’deki koronavirüs şüphesine ilişkin açıklama

Rize'de koronavirüs şüphesiyle hastaneye kaldırılan hastanın testleri tamamlandı. Mevsimsel grip olduğu belirlenen hasta bugün taburcu edilecek.

Kadir Şeker dosyasında kriminal rapor tamamlandı; Arbede sırasında bıçaklandığı emaresi yok

İlk incelemeler sonucu Kadir Şeker’in, Özgür Duran’ı üzerine düşme veya arbede sırasında bıçakladığını gösterir bir tespit yapılamadı.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: 20 bin ek öğretmen ataması yapılacak

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, 20 bin ek öğretmen ataması yapılacağını açıkladı.