Koronavirüs tedavisinde kullanılan cihazların ihracatı izne bağlandı

Koronavirüs tedavisinde yoğun bakımda kullanılan aralarında “hayat kurtaran cihaz” olarak gündeme gelen ECMO’nun da bulunduğu 8 tıbbi cihazın ihracatı “İhracı yasak ve ön izne bağlı mallar” listesine eklendi.

Teşhis konulan vaka sayıları tüm yurda yayılan ve giderek artan koronavirüs salgını nedeniyle bazı tıbbi cihazların yurtdışına satışı  izne bağlandı.

Resmi Gazete’de yayınlanan kararla ihracı izne bağlı tıbbi cihazlar, özellikle koronavirüs tedavisinde yoğun bakımda kullanılıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada cihazların Türkiye’de üretiminin teşvik edileceğini açıklamıştı.

İhracatı izne bağlanan cihazların başında son günlerde kritik durumdaki bazı Koronavirüs hastalarının kurtarılmasında etkili olduğu belirtilen “hayat kurtaran cihaz” olarak tanınan ECMO cihazı geliyor. Cihaz, kalp veya akciğerinde hasar olan ve normal yoğun bakım şartlarındaki tedavilere yanıt vermeyen hastalara uygulanıyor. ECMO cihazı, Tedavi sürecinde bedenin kan pompalama gibi solunumsal ve dolaşımsal işlemleri gerçekleştirmesine yardımcı oluyor. Bu sayede ilaçlar ve hastanın bağışıklık sistemi ile virüse karşı verdiği savaşta kalp ve akciğerler dinlenme fırsatı bulmuş oluyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı, insansız hava araçlarının Türkiye’deki mimarlarından Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayrakta da tüm dünyayı tehdit eden koronavirüs hastaların tedavisinde kullanılan solunum cihazı üretimine destek vereceklerini açıklamıştı.

Gündem

Karantina yurtlarında 15 bin 756 kişi var

Kasapoğlu, yurt dışından gelen yurttaşların 14 günlük karantina süreçlerini geçirdikleri yurtlarda halen 15 bin 756 kişinin bulunduğunu açıkladı.

Rusya’da vaka sayısı 582 kişi artarak 4731’e ulaştı

Rusya’da son 24 saatte 582 yeni koronavirüs vakası tespit edildi. Bu, dün tespit edilen vaka sayısından 19 kişi daha az. Toplam vaka sayısı ise 4731’e ulaştı.

İzmir’de 84 yaşındaki koronavirüs hastası taburcu oldu

İzmir'de yaşayan 84 yaşındaki Veli Seven, koronavirüs teşhisiyle tedavi gördüğü Bornova Türkan Özilhan Devlet Hastanesi'nden taburcu oldu.

İstanbul’a giriş ve çıkışlar kapatıldı: İzin belgesi olmayan sürücülere ceza kesiliyor

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 30 Büyükşehir ve Zonguldak'a giriş çıkışların tamamen yasaklanmasının ardından İstanbul'a giriş çıkışlar bu gece yarısı itibarıyla kapatıldı.

Dünya Sağlık Örgütü’nden Covid-19 uyarısı: Giderek daha fazla genç hastalığı ağır biçimde geçiriyor

Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ), giderek daha fazla gencin yeni tip Koronavirüs(Covid-19) sebebiyle ağır hastalık geçirdiği ve hayatını kaybettiği konusunda bir uyarıda bulundu.