Kime destek, kime köstek?

Açıklanan yüz milyarlık(!) destek maddelerini görünce, anladık ki korona virüsle öyle ya da böyle başa çıkacağız ama bu ekonomik virüs ya da virüslerle nasıl başa çıkacağız?
O biraz zor gözüküyor…
Şimdi kimin gözü ekonomiyi görüyor ki?
Diyebilirsiniz de, ekonomik zorlukları da, işi tıkırında olanlar değil, gelir düzeyi düşük olan milyonlarca insanımız yaşıyor!
Ayrıca bir yanda iş, aş endişesi
Diğer yanda korona korkusu
Ödeyecekleri kira, fatura ve temel harcamalar için de kara, kara düşünüyor olmalılar
Aşağı baksan korana
Yukarı baksan ödemeler
İki arada, bir derede kalmış durumdalar!
İşte önemli bir kesim olan alt gelir gruplarına, doğrudan nakdi ve gıda yardımları aracı konmadan yapılmalıdır ki art düşüncelerin oluşmasının önüne geçilebilinsin…
İki milyarlık nakdi yardım bu nedenle şeffaf bir şekilde özelliklede siyasi ve sivil toplum kuruluşları ile de yakından takip edilmeli, uyarılara ve önerilere de ilgili bakanlıklar anlayışla yaklaşmalı ve hepsini değerlendirmelidir.
İşte böyle bir durumda yapılacak güven verici ve açık yapılan destek girişimlerinin, toplumsal birlikteliğimize ve birbirimize yakınlaşıp, milletçe tek vücut olmamızı da sağlayacaktır.
Aramızda ki fiziki mesafeyi açalım
Ellerimizi özenle yıkayalım
Hapşırma ve öksürme esnasında kolumuza kapanalım ve önerilen tüm önlemleri harfiyen uygulayalım ki farkında bile olmadan salgının çok daha fazla ve çok kısa sürede yüksek sayılara ulaşmasını önleyelim!
Bu sayede, hastane ve ilk yardım merkezlerinin hasta yoğunluğunu en aşağıya indirmiş, sağlık ekiplerinin gerçek hastalara daha çok vakit ayırmasını ve yaşam kayıplarını da engellemiş olabilelim…
Sözün özü;
Bir birimizden uzak durmamız, kalplerimizin ve yardım duygularımızın da bir birimizden uzak kalması anlamına asla gelmemeli, evrensel insan hakları değerlerinden, hiçbir şart ve ortamda vazgeçmemeliyiz!