“Kim şu dış düşman? Allah rızası için birisi söylesin”

Ekonomist İbrahim Kahveci: Kim ya şu dış düşman kim ya? Allah rızası için birisi söylesin

TV5’de yayınlanan Hasan Basri Akdemir’in sunduğu Ekonomi ve Ötesi programında Türkiye ekonomisini yorumlayan Ekonomist İbrahim Kahveci, Türkiye ekonomisine kur ve benzeri saldırıların olduğu söylemleri ile ilgili konuştu.

Dış güçler saldırdı söylemine yönelik Kahveci: “Ya kim saldırdı, kim? Bir söylesene kur saldırısı yapan şu düşmanı bilelim. Trump mı? Ocak ayında Trump’la aramızı kimse bozamaz diye Sabah Gazetesi’nde manşet attın. Kim ya şu dış düşman kim ya? Allah rızası için birisi söylesin. Bir tane sanal düşman yaratılıyor dışarıdan, onunla hamaset vur dibine kadar, toplumu ger, realiteyi kaybet, orta sınıfı çökert, ayakları baş yap, başları ayağa çevir. Böyle toplumu alt üst edersin” dedi.

Türkiye’de üniversitelerin artışı ve işsizlik oranlarını da değerlendiren Kahveci’nin değerlendirmeleri şöyle,

“Hak eden de beyaz yaka, hak etmeyen de beyaz yaka”

“Okumanın değerini aşağıya çektin, her tarafı üniversite yaptın. Ayakkabıcıda ayakkabıcılık yapacak genç nesil kalmadı, arkadan genç nesil gelmiyor. Berberde berbercilik yapacak yeni nesil gelmiyor. Niye? Herkesi üniversiteye yolladın. Herkes üniversite mezunu olunca kim çalışacak? Bir şirket kuruyorsun, herkesi müdür yapıyorsun. Kısa dönemde herkesin hoşuna gider. Bu sistem nasıl biliyor musun? Bu sistem, 5 yıl, 10 yıl herkesin hoşuna gider. Çünkü herkes hazırdan yiyor. Herkes müdür oldu. Herkes beyaz yaka. Hak eden de beyaz yaka, hak etmeyen de beyaz yaka ama üç gün sonra gerçeklerle yüzleşeceğiz. Zaten şu anda herçeklerle yüzleşmiyor muyuz? “

- Advertisement -

“Eskiden 5.1’de siyaset değişirmiş, şimdi 7.5’a gelmiş ama taş gibi”

“Ya eskiden 5.1’de (15 aş üstü işsizlik) siyaset değişmiş. 5.2 galiba 2001 krizi. 5’te, 5.1’de, 5.1’de siyaset değişiyor. Şimdi 7.5’a gelmiş ama taş gibi. Niye? Çünkü toplum reel düşünemiyor. Mesela şunu söyleyemiyor toplum: ya efendim siz ekonomiyi insan olarak söylerdiniz. Ekonomi insandır. İnsan dediğiniz şeyin de ekonomi yönü; gelir. Yani bir işi var mı, bir geliri var mı? E insan gitmiş. Borsa uçtu. CDS’lerimiz düştü. Efendim döviz daha stabil, daha durgun.”

“Kim ya şu dış düşman kim ya? Allah rızası için birisi söylesin”

“Dış güçlerin kursaldırıları yaptığı iddiası üzerine konuşan Kahveci: Ya kim saldırdı, kim? Bir söylesene kur saldırısı yapan şu düşmanı bilelim. Trump mı? Ocak ayında Trump’la aramızı kimse bozamaz diye Sabah Gazetesi’nde manşet attın. Kim ya şu dış düşman kim ya? Allah rızası için birisi söylesin. Bir tane sanal düşman yaratılıyor dışarıdan, onunla hamaset vur dibine kadar, toplumu ger, realiteyi kaybet, orta sınıfı çökert, ayakları baş yap, başları ayağa çevir. Böyle toplumu alt üst edersin.”

Gündem

Kanada sınırında kavanoz içinde insan beyni bulundu

ABD-Kanada sınırında gümrük yetkilileri üzerinde 'Antik Eğitim Numunesi' yazılı bir kargonun için insan beyni buldu.

Beşiktaş, Göztepe maçı için Tahkim Kurulu’na başvurdu

Beşiktaş daha önce TFF'ye başvurmuş ancak maçın tekrarı talebi reddedilmişti.

Gıda zehirlenmesi şüphesiyle 20 öğrenci hastaneye kaldırıldı

Darıpınarı Şehit Oğuzhan Sezer Yatılı Bölge Ortaokulu’nda 20 öğrenci zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırıldı. Akşam yedikleri yemekler incelenmek üzere laboratuvara gönderildi.

TFF’den 3 Süper Lig kulübüne para cezası

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK); Fenerbahçe, İttifak Holding Konyaspor ve MKE Ankaragücü’ne para cezası verdi.

Meteoroloji’den çığ uyarısı!

Doğu Anadolu Bölgesi’nin doğusu ile Doğu Karadeniz Bölgesi’nin iç kesimlerinde çığ bekleniyor.