Kılıçdaroğlu’ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘FETÖ’nün siyasi ayağı’ ile ilgili yedi soru

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun 'FETÖ'nün siyasi ayağı' tartışmalarına ilişkin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sorduğu yedi soruyu dile getirdi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun ‘FETÖ’nün siyasi ayağı’ tartışmalarına ilişkin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sorduğu yedi soruyu dile getirdi. Özel, “Bu soruların cevapları açığa kavuşturulmadan kimsenin Türkiye’de ‘Efendim FETÖ’nün siyasi ayağı şudur, budur’ demeye iktidar partisi kanadından ve destekçileri kanadından hakkı yoktur” dedi.

Özgür Özel, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın partisinin MKYK toplantısında İş Bankası’ndaki CHP hisselerinin Hazine’ye devrine ilişkin düzenlemenin Meclis’e taşınması talimatı ile ilgili de açıklamalarda bulundu.

Böyle bir karar alınması durumun CHP’nin direneceğini söyleyen Özel “Hadi bakalım getirin Kenan Evren’in yaptığını yapın, utanmadan sıkılmadan yapın. Zaman Gazetesi’nin manşetten İş Bankası ile ilgili yapmış olduğu çağrılara uyun bakalım. Zamanında FETÖ’cüler de istiyordu. Buna tenezzül ederseniz bizim buna karşı nasıl mukabele edeceğimizi, nasıl cevap vereceğimizi kolay kolay öngöremezsiniz. CHP buna direnir.” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Özel, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun ‘FETÖ’nün siyasi ayağı’ tartışmalarına ilişkin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sorduğu yedi soruyu dile getirdi.

Özel’in ifade ettiği sorular şöyle;

- Advertisement -

“Genel Başkanımızdan Recep Tayyip Erdoğan’a kamuoyunun önünde, kamuoyunun vicdanına emanet edilerek sorulmaktadır;

1.215 bin 92 kişilik bir ByLock listesi var. Hiçbir ayıklama yapmadan bu listeyi açıklamamak FETÖ ile mücadelenin toplumsallaşması anlamına gelmiyor mu? Bu listeyi açıklamamak suç değil mi? Suç delillerini neden gizliyorsun?

2.15 Temmuz gecesi siyasi parti liderleri, bakanlar, üst düzey yöneticiler, belediye başkanları neredeydi? Neden hain darbe girişimi gecesinin HTS kayıtlarını açıklamıyorsunuz?

3.Darbe başarılı olsaydı FETÖ’cüler kimi ya da kimleri yönetime getirecekti? Kimler başta olacaktı? Bu listeler Erdoğan’ın elinde, bu listeleri neden açıklamıyorsun?

- Advertisement -

4.15 Temmuz Darbe Girişimi’nin araştırılması için mecliste bir araştırma komisyonu kuruldu. Bu komisyona darbe gecesinin iki kilit ismi; MİT Müsteşarı ile dönemin Genel Kurmay Başkanı davet edildikleri halde gelmediler. Bunların komisyona gelip açıklama yapmamaları, sorular cevap vermemeleri niçin talimatlandırıldı?

5.TBMM’nin 15 Temmuz Darbe Araştırma Komisyonu’nun Raporu halen basılmadı ve dağıtılmadı. Buna neden engel oluyorsunuz?

6.FETÖ Borsası’nı kimler kurdu? FETÖ Borsası’nı kuranların içinde Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatları da var mı?

7.FETÖ soruşturmasını yapan savcılar FETÖ’nün siyasi ayağına girdikten hemen sonra neden görevlerinden alındılar?

Gündem

İstanbul Havalimanı’nda iniş takımları kırılan uçak pistin ortasında kaldı

İstanbul Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra iniş takımı kırılan THY’ye ait yolcu uçağı pistin ortasında kaldı.

İran Sağlık Bakanlığı’ndan Cuma namazlarının iptal edilmesi çağrısı

İran Sağlık Bakanlığı sözcüsü Kianoush Jahanpour devlet yetkililerine yeni Koronavirüsten kaynaklı vakaları önlemek için Cuma namazlarının iptal edilmesi çağrısında bulundu.

Dünya’nın yeni bir uydusu var

Bilim insanları Dünya’nın yörüngesinde ‘Mini Ay’ adını verdikleri yeni bir uydu keşfetti. Geçici olarak Dünya’nın yerçekimine yakalandığı düşünülen bu uydunun bir araç boyutunda olduğu belirtiliyor.

Moody’s’den Türkiye’ye faiz uyarısı

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin negatif reel faiz oranlarının yatırımcı güvenini zayıflatabileceğini ve bankaların kredi notu için de olumsuz olduğunu açıkladı.

İBB’den 15 Temmuz Şehitler Otogarı açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 15 Temmuz Şehitler Otogarı'nda dükkan ve ticari alanların kiralanmasında önceliğin mevcut kiracılarda olduğunu bildirdi.