“Kanal İstanbul, iktidarınızın koltuğunu koruma projesidir”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Kanal İstanbul için TÜBİTAK, DSİ ve Devlet Hava Meydanları İşletmesinin siyasi baskıyla görüşünü değiştirdiğini belirterek, “Kanal İstanbul, iktidarınızın koltuğunu koruma projesidir” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, İYİ Parti’nin “Kanal İstanbul” konusunda verdiği araştırma önergesi konusunda Meclis’te konuşurken Türkiye’nin “aklın ve bilimin yol göstericiliğine” ihtiyacı varken günlerdir “Kanal İstanbul” adı altında “rant projesi”nin tartışıldığını belirtti.

 

Ulaştırma Bakanı’nın “Kanal İstanbul bir rant projesidir”, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da “Kanal İstanbul sükse projesidir” dediğini anımsatan Karaca, “Ülkemizde açlıktan intihar eden, çocuğuna mama alamadığı için intihar eden, işsizliğin pençesinde inim inim inleyen yurttaşlarımız var iken Türkiye’de sükse projelerine değil, sosyal adaleti sağlayacak, vatandaşlarımızın huzurunu ve refahını artıracak projelere ihtiyaç duyuyoruz” dedi.

Karaca, TÜBİTAK’ın ÇED dosyası hazırlanırken Kanal İstanbul Projesi’nin riskleri ve neden yapılmaması gerektiğine ilişkin 14 maddelik bir rapor hazırladığını ancak siyasi baskıyla vazgeçmek zorunda kaldığını savunurken şöyle devam etti:

“Peki, sadece TÜBİTAK mı görüşünden vazgeçti? Devlet Su İşlerinin görüşü saklandı; Devlet Hava Meydanları İşletmesinin ‘Bu proje yapılırsa üçüncü havalimanını kullanamayız’ görüşü yine siyasi baskıyla maalesef ‘Sehven verdik’ denilerek geri çektirilmek durumunda kaldı.

Projenin hayata geçirileceği güzergâhta tarım alanları var ama bu proje yapılırken tarım alanları neden tarım alanı olarak korunmuyor, tarım alanlarında niye inşaat ve beton projeleri hayata geçirilmek isteniyor? Neden o zaman ‘boğaz trafiği’ dediğiniz sorunu sadece kanal yaparak çözmüyorsunuz da kanalın etrafına yüzlerce inşaat ve beton yığmaya çalışıyorsunuz? Kanal İstanbul, bir rant projesidir. Kanal İstanbul, iktidarınızın koltuğunu koruma projesidir”

Bu arada İYİ Parti’nin verdiği önerge AK Parti ve MHP’li vekillerin oyları ile reddedildi.

Gündem

Kadın avukata ‘Alevi misin’ deyip şiddet uygulayan komisere ceza indirimi

Kadın avukatı döven, silah çeken, hakaret eden ve 'Alevi misin?' diye soran komisere 2 yıl hapis cezası verildi.

Elektrik ve doğal gaz faturaları Meclis gündeminde

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, borç kıskacında olan vatandaşların, fahiş elektrik ve doğal gaz faturaları nedeniyle isyan etme noktasına geldiğini belirterek, konuya ilişkin kamunun rolü ve sorumluluğunun incelenmesi ve alınacak tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi.