İstanbul’da market ürünlerinde denetim

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri bugün Eyüp Sultan'da denetim gerçekleştirdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yaptığı gıda denetimi seferberliği kapsamında her gün bir sektör denetleniyor. İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri bugün Eyüpsultan’da denetim gerçekleştirdi. Bir markete giren gıda kontrol görevlileri meyve, sebze, et ve süt ürünlerinin bulunduğu reyonları denetledi.

ZİRAİ İLAÇ KALINTISI İNCELEMESİ İÇİN NUMUNE ALINDI 

DHA’da yer alan habere göre, denetim sırasında zirai ilaç kalıntısı incelemesi için ekipler brokoliden numune aldı. Gıda Kontrol Görevlisi Ozan Şevketoğlu, “Tarım ve Orman Bakanlığı’nın numune alma programı kapsamında ilgili iş yerinden brokoli ürününden zirai ilaç kalıntısı var mı, bunun tespiti için numune alıyoruz” şeklinde konuştu.

“39 İLÇEMİZDE 750 KONTROL GÖREVLİMİZLE DENETİM YAPIYORUZ”

Denetimlere İstanbul İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Nazif Koca da katıldı. Koca, “Üretim yerleri, süt ve süt ürünlerini üreten, et ve et ürünleri dün de ekmek çeşitleri ve unlu mamullerle ilgili üretim alanlarında denetimlerimizi gerçekleştirdik. 39 ilçemizde 750 kontrol görevlimizle yapıyoruz. Bugün de satış noktalarının denetimi yapılıyor. İstanbul’da yaklaşık 52 bin gıda satış noktaları var. Bunlarla ilgili bugün markette yapıyoruz. Bugün gün boyunca bu gıda satış noktalarında denetimlerimizi sürdüreceğiz. Biz denetimlerimizi yıl boyunca sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

- Advertisement -

RESMİ KONTROLLER YAPILIYOR 

Markette yapılan denetimle ilgili bilgi veren Nazif Koca, “Genel olarak bir markete girdiğimizde satılan tüm ürünlerde farklılıklarına göre de resmi kontroller yapılıyor. Örneğin sebze ve meyve reyonuna baktığımız zaman künyeleri kontrol edildi. Planlarımız doğrultusunda brokoliden numune alındı ve analize gönderilecek. Et ve et ürünlerinde ise ısı kontrolü, muhafaza koşulları bakılıyor. Etiket ve son kullanma tarihi gibi noktalar kontrol ediliyor. Buna göre denetim devam ediyor. Analize gönderdiğimiz ürünün analiz sonucunun olumsuz çıkması durumunda numune tekrar kontrol ediliyor. Buna göre idari yaptırım uygulanıyor” ifadelerini kullandı.

“DENETİMİN SIKLAŞTIRILMASI LAZIM”

Denetimin yapıldığı sırada alışveriş yapan Nezahat Zeka, “Bu denetimlerin hep olması gerekiyor. Denetimin sıklaştırılması lazım. Ürün alırken son kullanma tarihlerine dikkat ediyorum. Organik beslenemiyoruz. Çünkü onlar maalesef böyle yerlerde değil. Gıdayı daha çok küçük esnaftan almayı tercih ediyorum” diye konuştu.

Gündem

Cemil Taşçıoğlu için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu

Koronavirüs salgınında hayatını kaybeden İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Dahiliye Profesörü Cemil Taşçıoğlu için meslektaşları bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Sarıyer Belediyesi’nden evde spor yapmak isteyenler için online hizmet

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında "Evde kal" çağrılarına uyan Sarıyerliler, evdeki zamanlarını yoga, pilates, zumba, aerobik gibi spor dersleri, konser ve çocuklar için hazırlanan özel videolarıyla kaliteli şekilde değerlendirirken, hem ruh hem de fiziksel sağlıklarını koruyor.

Mart ayında 20 günde 21 kadın öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun hazırladığı rapora göre, bu yıl Mart ayında 29 kadın öldürüldü. Evden çıkmama çağrılarının yapıldığı 11 Mart’tan, 31 Mart’a geçen 20 günde ise 21 kadın öldürüldü.

İspanya’da son 24 saatte koronavirüsten 950 kişi hayatını kaybetti

İspanya'da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 950 artarak 10 bin 3'e yükselirken vaka sayısı 110 bini aştı.

Hastanelerde kağıt reçete kullanımı asgari düzeye çekildi

Sağlık Bakanlığınca korona virüsü bulaş riskinin önlenmesi amacıyla hastanelerde doktorlar tarafından kullanılan kağıt reçete kullanımının asgari düzeyde olacağı bildirildi.