“İdlib’den 250 bin mülteci sınırımıza doğru hareket halinde”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de düzenlenen "Şehir ve Güvenlik Sempozyumu"na katıldı. Erdoğan burada yaptığı konuşmasında, "İdlib'den 200, 250 bin mülteci sınırımıza doğru hareket halinde. Karşılıklı tedbirler almaya çalışıyoruz " dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Polis Akademisi ve Türkiye Belediyeler Birliği tarafından Cumhurbaşkanlığı sarayında gerçekleştirilen, Şehir ve Güvenlik Sempozyumu’na katılarak bir konuşma yaptı.

Erdoğan, “Türkiye 81 vilayetine dağılmış yaklaşık 4 milyon Suriyeli olmak üzere 5 milyonun üzerinde olmak kişiye kucağını acarken kendi şehirlerinde yabancı istemeyenlerin insanı duyarlılıklarının da inandırıcılığı kalmaz Halbuki onlar bu mazlumlara sahip çıkmak için gereken maddi imkanlara bizden çok fazlasıyla sahip. Niye kapılarını açmıyorlar, niye buyur etmiyorlar? Onların işine gelmez ama biz az öncede söylediğimiz gibi medeniyetimizin, inancımızın bize emri gereği bu konuda kapılarımızı açtık. Ve o varil bombalarından kaçanları şu anda misafir ettik. Ve bunun yanında şu an da idlib’te olanlar. Aynı şekilde devam ediyor 200, 250 bin şu an da mülteci sınırımıza doğru hareket halinde şuan itibariyle karşılıklı engellemelere çalışıyoruz. Ama iş kolay değil. Zor. Karşınızda kim var ? İnsan var. Biz insana karşı bu noktada batının yaptığı gibi bariyerler veya dikenli etler oluşturamayız. Aynı şey bizimde başımıza gelebilir. Geldiği zaman ne yapacaksan şu an da biz bunun çok daha adil olanını insanı olanını yapmak durumundayız. Son dönemde yaşananlar gösterdi ki olanların keseleri dolu olabilir ama gönülleri çoraktır, çorak bunu böyle bilesiniz dedi” diye konuştu.

Gündem

Beşiktaş’taki scooter kazasında tutuklama

İstanbul Beşiktaş’da kiraladığı elektrikli scooterı kullanan 17 yaşındaki Okan Yıldız’a çarparak ölümüne neden olduğu iddiasıyla gözaltına alınan Yunus E., tutuklandı.

Pegasus, yolcularına İtalya ve Irak uçuşları için açığa alma ve kesintisiz iptal hakkı tanıdı

Pegasus Hava Yolları, 26 Şubat 2020'den önce satın alınan ve 31 Mart 2020'ye kadar olan İtalya ve Irak uçuşları için yolcularına kesintisiz iptal edebilme ya da açığa alma hakkı tanıdığını duyurdu.

Akdeniz’de deprem

Kandilli Rasathanesi verilerine göre Akdeniz’de 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Hakkari’de 5 bölgeye giriş ve çıkış yasaklandı

Hakkari Valiliği, 5 bölgenin özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini, söz konusu bölgelere giriş ve çıkışların yasaklandığını bildirdi.

Kargo ve tarifesiz uçaklar da dahil tüm İran uçuşları iptal edildi

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tüm İran uçuşlarının, kargo ve tarifesiz uçaklar da dahil iptal edildiğini açıkladı.