Hrant Dink için Agos önünde anma töreni

Gazeteci Hrant Dink 13 yıl önce öldürüldüğü eski Agos gazetesi önünde anıldı. Dink'in genel yayın yönetmeni olduğu Agos gazetesinin önünde yapılan anma için saat 15.00'te kalablık toplanmaya başladı. Çok sayıda kişi ellerinde "Hepimiz Hrant'ız, hepimiz Ermeni'yiz" sloganlarının yazdığı pankartlar taşıyor. Agos gazetesinin önünde toplanan kalabalık "Hrant için adalet için" sloganları attı.

Gazeteci Hrant Dink 13 yıl önce öldürüldüğü eski Agos gazetesi önünde anıldı. Dink’in genel yayın yönetmeni olduğu Agos gazetesinin önünde yapılan anma için saat 15.00’te kalablık toplanmaya başladı. Çok sayıda kişi ellerinde “Hepimiz Hrant’ız, hepimiz Ermeni’yiz” sloganlarının yazdığı pankartlar taşıyor. Agos gazetesinin önünde toplanan kalabalık “Hrant için adalet için” sloganları attı.

 

Sebat Apartmanı’na da “Utanmak için geç değil” yazılı büyük bir Hrant Dink fotoğrafı asıldı. Ayrıca Ermenice “Sarı Gelin” türküsü çalındı.

Anma öncesinde kısa bir açıklama yapan Hrant Dink’i arkadaşı Bülent Aydın, 2015 yılında Diyarbakır Sur’da öldürülen Tahir Elçi ve geçtiğimiz yaz geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Cüneyt Cebenoyan’ı andı.

- Advertisement -

Gazeteci Hrant Dink 13 yıl önce öldürüldüğü eski Agos gazetesi önünde anıldı. Dink’in genel yayın yönetmeni olduğu Agos gazetesinin önünde yapılan anma için saat 15.00’te kalablık toplanmaya başladı. Çok sayıda kişi ellerinde “Hepimiz Hrant’ız, hepimiz Ermeni’yiz” sloganlarının yazdığı pankartlar taşıyor. Agos gazetesinin önünde toplanan kalabalık “Hrant için adalet için” sloganları attı.

Dink için bugün ayrıca tüm Ermeni kiliselerinde de ayin düzenlendi. Törende 24 Nisan 2011’de askerlik hizmetini ifa ederken kazara öldürüldüğü iddia edilen Sevag Balıkçı da anıldı. “Sevag Balıkçı zorunlu askerliğini yaparken nefret cinayetiyle öldürüldü. Hrant gibi davanın üstü kapatılmak istendi. 9 yıl sonra katil 16 yıl ceza aldı. Tutuklandı. Adalet yerini bulmadı. Hrant’ı da öldüren o karanlık zihniyet sürüyor” denildi. Tutuklu bulunan eski HDP eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’a da selam gönderildi.

Anma töreninde bu yıl ki konuşmayı Şebnem Korur Fincacı yaptı. Fincancı, “Cinayetlerin yalnızca devletin elinde bulunan silahlarla ilişkisi ispat edilmişken ve bu cinayeti işleyen şahıslardan birinin açık itirafları ortadayken davada yargılanan tüm sanıklar beraat etti. Bu bizim için şaşırtıcı olmamalı. Yıllarca bu ve bunun gibi cinayetlerin mağdurları adalet arayışlarını devam ettirdiler. Eğer gerçekten demokratik hukukun egemen olduğu bir ülkede yaşamış olsalardı belki çağrıları cevap bulurdu. Oysa artık bilmeliler. Aradıkları adaleti hiçbir şekilde bulamayacaklar, aradıkları sürece de bulamayacaklar. Saygı değer dostlar biz de bilmeliyiz. Adalet arıyorsak bulamayacağız. Çünkü vermeyecekler. Adalet Türkiye’de tüm ezilenler ve diğerleri gibi hukukun üstün olduğu bir ülkeyi yaratmak üstünde tesis edilmeyecek” dedi.

Tören öncesinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, çevrede yoğun güvenlik önlemleri aldı. Etkinlik nedeniyle saat 11.00’dan itibaren bazı yollar trafiğe kapatılırken İstanbul Valiliği tarafından, Osmanbey metro istasyonunu 12.00 ile 16.30 arasında kapatıldı.

- Advertisement -

Dink için bugün ayrıca tüm Ermeni kiliselerinde de ayin düzenlendi.

MEZARI BAŞINDA DA ANILDI

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, öldürülmesinin 13’üncü yıldönümünde mezarı başında anıldı.

Zeytinburnu Balıklı Ermeni Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlenen anma törenine Dink’in eşi Rakel, oğlu Arat, kızları Sera ve Delal Dink, dostları, sevenleri, Agos gazetesi çalışanları ve çok sayıda kişi katıldı.

Anmaya gelenler mezar başında tütsüler yakıp, çiçek bıraktı.

Gündem

Almanya’da iki ayrı nargile kafeye silahlı saldırı: 11 kişi öldü

Almanya'nın Hessen eyaletindeki Hanau kentinde 2 ayrı nargile kafeye saldırı düzenledi. Gece saatlerinde yapılan saldırılarda 11 kişi hayatını kaybetti 5 kişi ise yaralandı.

Fransa’da Diyanet’e ait banka hesapları kapatıldı

Diyanet'in Fransa’daki cami dernekleri ve Diyanet kuruluşları ile Din Hizmetleri Ataşeliklerinin Fransa’daki hesapları kapatıldı.

İstanbul’da metro seferlerinde aksama

"M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı ve M1B Yenikapı-Kirazlı metro hattında teknik arıza nedeniyle gecikme yaşanıyor.

İran’da koronavirüs tespit edilen 2 kişi hayatını kaybetti

İran'da koronavirüs saptanan iki kişi, hastanede hayatını kaybetti.

Osman Kavala tutuklandı

İstanbul Adalet Sarayı'na getirilen Osman Kavala tutuklandı.