HDP’li Çepni: Önlem isteyen Vodafone emekçisi işinden oldu

HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, Corona Virüs salgınının olduğu bu günlerde çağır merkezi çalışanlarının durumunu Meclis Genel Kurul’nda gündeme getirdi.

HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada patronundan koronavirüs tedbiri almasını isteyen çağır merkezi çalışanının durumunu anlattı:

“Çağrı merkezlerinde yüz bine yakın insan çalışıyor. İktidarın evde kal Türkiye çağrısına dahil olmayanlar çağrı emekçileri. Kronik hastalıklara sahip olmak üzere tüm çağrı emekçileri aynı kalabalık çalışma koşullarında ve bu ortamlar ortalama bin kişilik. Ferhat Ceylan, Vodafone müşteri temsilcisi. Riskli çalışma koşullarını paylaşınca işinden atıldı. Fakat şirket taşeron aracılığıyla çalıştırdığı için olayı kabul etmedi.İktidar milyonlarca işçiyi emekçiyi ölüme terk ediyor. Tüm çalışanlar acilen ücretli izne çıkartılmalıdır.”

NE OLMUŞTU ? 

Vodafone’a bağlı Comdata çağrı merkezinin bir müşteri hizmetleri çalışanı sosyal medyada yaptığı paylaşım üzerine işten çıkarıldığını duyurmuştu. Twitter paylaşımında, kapalı ortamda 1000 kişi çalıştıklarını ve neredeyse aynı yerde yemek yediklerini ifade eden Ferhat Ceylan isimli çalışan, “Hiçbir şey olmamış gibi bir de tarife satmamız bekleniyor. Bırakın da evimizde kalalım” diye yazmıştı. Ertesi gün paylaşımının kaldırması istendiğini yazan Ceylan birkaç saat sonra işten çıkarıldığını duyurmuştu.

Gündem

İBB toplu ulaşımda maske dağıtmaya başladı

Toplu alanlarda maske takılmasının zorunla hale getirilmesini ardından, İBB, bu sabah otobüs, metro, metrobüs ve vapurlarda maske dağıtımına başladı.

İBB: Toplu taşımaya maskesiz yolcular alınmayacak

Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun yarından itibaren metro, metrobüs ve şehir hatları vapurlarında yüzünde maskesi olmayan yolcuların alınmayacağını duyurdu.

Bilim Kurulu üyesi koronavirüse yakalandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın duyurduğu ancak ismini vermediği ‘testi pozitif çıkan bilim kurulu üyesinin’ Prof. Dr. Serhat Ünal olduğu ortaya çıktı.

90 bin kişiye tahliye getirecek infaz teklifi Adalet Komisyonu’ndan geçti

TBMM Adalet Komisyonu infaz düzenlemesi teklifini kabul etti.

Erdoğan yeni tedbirleri açıkladı: 20 yaş altına sokağa çıkmak yasaklandı, 31 şehre giriş çıkışlar kapatıldı

Pazar ve marketlerde maske takmak zorunlu oldu; 3 adım mesafe kuralına uymayanlara ceza uygulanacak.