Goebbels’ın sözlerine atıf yapan bakan görevden alındı

Bakan Alvim, benzerliğin bir tesadüf olduğunu iddia etmişti

Brezilya Kültür Bakanı Roberto Alvim, Nazi Almanyası Propaganda Bakanı Joseph Goebbels’ın sözlerine atıfta bulunduktan sonra görevden alındı.

Ulusal Sanat Ödülü’nü tanıtmak için internet üzerinden bir video yayımlayan Alvim, Nazi Almanyası lideri Adolf Hitler’in en sevdiği opera olduğu belirtilen Lohengrin operasının müziği çalarken, “Önümüzdeki yıl Brezilya’nın sanatı kahramanca ve millî olacak” dedi.

Alvim’in videoda arkasında Brezilya’nın aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun portesi ve bir Brezilya bayrağı bulunuyor.

Alvim sözlerine, “İçinde duygusal dahiliyete çok yer olacak ve bu bir o kadar da zorunlu olacak. Çünkü Brezilya sanatı halkımızın büyük hayalleriyle bağlı olacak, ya da hiç olmayacak” diye devam etti.

- Advertisement -

The Guardian’ın aktardığına göre sözlerin Goebbels’ın 1933’te söylediği, “Almanya sanatı önümüzdeki on yılda kahramanca olacak, sert ama romantik, duygusallık olmadan gerçekçi olacak. Çok derin hislerle milliyetçi olacak; bağlayıcı olacak ve bizi bileştirecek, ya da yok olacak” sözlerine benzerliği Brezilya ve dünyada dikkat çekti.

Alvim, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada durumu “tesadüf” olarak değerlendirdi.

Videonun kaydedildiği akşam Bolsonaro, “Artık gerçek bir kültür bakanımız var” demişti ancak Alvim dün görevden alındı. Yapılan açıklamada, “Özür dilese de yaptığı bir açıklama onun kalmasını savunulamaz yaptı” ifadeleri kullanıldı.

Gündem

Beşiktaş’taki scooter kazasında tutuklama

İstanbul Beşiktaş’da kiraladığı elektrikli scooterı kullanan 17 yaşındaki Okan Yıldız’a çarparak ölümüne neden olduğu iddiasıyla gözaltına alınan Yunus E., tutuklandı.

Pegasus, yolcularına İtalya ve Irak uçuşları için açığa alma ve kesintisiz iptal hakkı tanıdı

Pegasus Hava Yolları, 26 Şubat 2020'den önce satın alınan ve 31 Mart 2020'ye kadar olan İtalya ve Irak uçuşları için yolcularına kesintisiz iptal edebilme ya da açığa alma hakkı tanıdığını duyurdu.

Akdeniz’de deprem

Kandilli Rasathanesi verilerine göre Akdeniz’de 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Hakkari’de 5 bölgeye giriş ve çıkış yasaklandı

Hakkari Valiliği, 5 bölgenin özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini, söz konusu bölgelere giriş ve çıkışların yasaklandığını bildirdi.

Kargo ve tarifesiz uçaklar da dahil tüm İran uçuşları iptal edildi

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tüm İran uçuşlarının, kargo ve tarifesiz uçaklar da dahil iptal edildiğini açıkladı.