GDA: ‘Çalışma hakkı’nı savunmak zorunda olduğumuz için utanıyoruz!

Gazeteci Dayanışma Ağı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde bir açıklama yayınlayarak tüm meslektaşlarını ve yurttaşları, gazetecilerin özgürce çalışabildikleri günleri getirebilmek üzere dayanışmaya ve örgütlenmeye davet etti.

Gazeteci Dayanışma Ağı (GDA) 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde “Çalışıyor muyuz?” başlıklı bir açıklama yayınlayarak tüm meslektaşlarını ve yurttaşları, gazetecilerin özgürce çalışabildikleri günleri getirebilmek üzere dayanışmaya ve örgütlenmeye davet etti.

Gazetecilik mesleğinin yapılmasının her geçen gün zorlaştığına, baskı ve mobbing gibi nedenlerle basın emekçilerinin fiilen çalıştırılmadığına değinilen açıklamanın tamamı şu şekilde:

“ÇALIŞIYOR MUYUZ?

Çalışamayan gazeteciler ülkesinde bir 10 Ocak’ta daha gazetecilik me sleğinin ifa edilmesinin önünde engel olanlar, ‘Çalışan Gazeteciler Günü’nün anlam ve önemine ilişkin resmi açıklamalar yapıyor.

Oysa Türkiye’de gazeteciler çalışamıyor.

- Advertisement -

Ekonomik koşullar, basın kuruluşları üzerindeki iktidar vesayeti, patronların ticari ilişkileri, politik ve fiziki baskı, sansür, mobbing gibi nedenlerle fiilen çalıştırılmıyoruz.

Mesleğimizin gereklerini yerine getirmemiz engelleniyor.

Tüm bu olumsuz koşulların yanı sıra, giderek artan sayıda internet gazetecisi çalışmak için çabalasa da ‘gazeteci’den sayılmıyor.

Gazeteciler olarak, BM tarafından benimsenmiş İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 23. maddesinde veya Anayasa’nın 49. maddesinde tanımlanan, yani en temel haklardan biri olan “ÇALIŞMA HAKKI”nı savunmak zorunda olduğumuz için UTANIYORUZ.

- Advertisement -

Gazetecilik mesleğinin yapılabilmesini; bilgileri, gerçekleri ve düşünceleri araştırma, elde etme ve yayma hakkını savunmak zorunda bırakıldığımız için UTANIYORUZ.

Tüm meslektaşlarımızı ve yurttaşları, gazetecilerin özgürce çalışabildikleri günleri getirebilmek üzere dayanışmaya ve örgütlenmeye davet ediyoruz.

YAŞASIN GAZETECİLİK!”

Gündem

Kanada sınırında kavanoz içinde insan beyni bulundu

ABD-Kanada sınırında gümrük yetkilileri üzerinde 'Antik Eğitim Numunesi' yazılı bir kargonun için insan beyni buldu.

Beşiktaş, Göztepe maçı için Tahkim Kurulu’na başvurdu

Beşiktaş daha önce TFF'ye başvurmuş ancak maçın tekrarı talebi reddedilmişti.

Gıda zehirlenmesi şüphesiyle 20 öğrenci hastaneye kaldırıldı

Darıpınarı Şehit Oğuzhan Sezer Yatılı Bölge Ortaokulu’nda 20 öğrenci zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırıldı. Akşam yedikleri yemekler incelenmek üzere laboratuvara gönderildi.

TFF’den 3 Süper Lig kulübüne para cezası

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK); Fenerbahçe, İttifak Holding Konyaspor ve MKE Ankaragücü’ne para cezası verdi.

Meteoroloji’den çığ uyarısı!

Doğu Anadolu Bölgesi’nin doğusu ile Doğu Karadeniz Bölgesi’nin iç kesimlerinde çığ bekleniyor.