Fas açıklarında sığınmacı gemisi battı: 2’si çocuk 14 ölü

İspanya'nın Kanarya Adaları'na hareket eden bir sığınmacı gemisi Fas açıklarında battı. 2'si çocuk 14 sığınmacı hayatını kaybetti.

İspanya’nın Kanarya Adaları’na doğru hareket eden bir gemi Fas açıklarında batarken, 2’si çocuk 14 sığınmacı hayatını kaybetti.

Denizde yardıma muhtaç olan kişilerin çağrılarını alan Watch the med Alarm Fon isimli derneğin Twitter hesabından yapılan açıklamada, üç gün denizde kalan geminin alabora olduğu duyuruldu.

Hayatta kalanların ifadelerine göre, ikisi çocuk 14 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

İspanya’ya deniz yoluyla ulaşmaya çalışan sığınmacılarla sık sık temasta bulunan Caminando Fronteras (Walking borders) isimli sivil toplum örgütünün İspanyol aktivisti Helena Maleno da Twitter üzerinden “Bir trajediden endişe ediyorduk ve gerçekleşti: Kanarya yolunda 14 ölü” diye yazdı.

İspanyol sahil güvenlik birimleri, Fas’tan yola çıktıktan sonra kaybolan üç gemiyi daha arıyor.

Gündem

62 maddelik torba yasa taslağında hangi düzenlemeler var?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi taslağı, görüş alınmak üzere sivil toplum kuruluşlarına gönderildi.

Cumhurbaşkanı belediyelerin borçlarını erteleyebilecek

İktidarın hazırladığı yasa teklifi taslağında 5393 sayılı Belediye Kanunu’nda değişiklik yapılarak belediye meclislerinin salgın gibi hallerde toplantılarını sesli, görüntülü ve anlık iletişim teknolojileri vasıtasıyla yapabilmesi sağlanıyor.

Devlet İhale Kanunu’nda değişiklik yapılıyor: İhalelerde süre uzatımı geliyor

İktidarın hazırladığı yasa teklifi taslağında Devlet İhale Kanunu’nda değişiklik yapılıyor ve ihalede süre uzatımı için gereken “mücbir sebep” yeniden tanımlanırken, bu sebebin kanıtlanması için olayın gerçekleştiği tarihten itibaren 20 gün içinde yazılı başvuru şartı aranıyor.

İşten çıkarma 3 ay yasaklanıyor mu ? İşte ayrıntılar..

İktidarın 62 maddelik yasa teklifi taslağına göre işten çıkarma 3 ay yasaklanıyor ve Cumhurbaşkanı isterse bunu 6 aya kadar uzatabilecek.

Türkiye’de koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 812’ye yükseldi

Sağlık Bakanlığı Türkiye’deki koronavirüs vakalarına ilişkin son veriyi açıkladı.