Evcil bir hayvanda ilk kez Koronavirüs’e rastlandı

Hong Kong'da evcil köpekte Koronavirüs'e raslandı. Kovid-19 testi pozitif çıkan köpek karantinaya alındı.

Hong Kong’da Kovid-19 testi pozitif çıkan bir kadının köpeğinde de virüse rastlandı. Yetkililer evcil hayvanın tedbir amaçlı 14 gün süreyle karantinaya alındığını duyurdu.

Euronews’in haberine göre, Hong Kong Tarım, Balıkçılık ve Çevre Bakanlığı, köpeğin hastalığa dair herhangi bir belirti taşımadığını açıkladı. Ancak evcil köpeğin burun ve ağzından alınan örneklerde “az oranda” Koronavirüs’e rastlandı. Bu gelişmeyle ilk kez evcil bir hayvanda Koronavirüs’e rastlanmış oldu.

Köpeğin sahibi 60 yaşındaki kadın, önceki gün Koronavirüs teşhisiyle karantinaya alınmıştı.

Binlerce insanın ölümüne sebep olan ve dünya genelinde hızla yayılan Koronavirüs’ün bugüne kadar evcil hayvanlardan insana bulaşmasının mümkün olduğunu gösteren herhangi bir belirtiye rastlanmadı.

Gündem

Aytaç Yalman’ın eşi Belma Yalman da Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti

Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman'ın eşi Belma Yalman da Koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

Çin’den Küba’ya tıbbi malzeme yardımı

Çin, yeni koronavirüs salgınıyla mücadeleye destek amacıyla Küba'ya binlerce tıbbi malzeme gönderdi.

İstanbul Valisi Yerlikaya: Tüm dünyaya örnek oluyoruz

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya koronavirüs ile mücadelede dünyada maske savaşları yaşandığını belirterek, “Dünyada maske savaşları yaşanırken Türkiye, sosyal devlet olmanın ne demek olduğunu bir kez daha gösteriyor. Tüm dünyaya örnek oluyoruz” iddiasında bulundu.

Motorine 15 kuruş zam geldi

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası'ndan (EPGİS), bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litre fiyatına 15 kuruş zam yapıldığını duyurdu.

Karantinadaki kişiler Pandemi İzolasyon Takip Projesi ile takip edilecek

Sağlık Bakanlığı'nın Pandemi İzolasyon Projesi'nin ayrıntıları belli oldu. Buna göre evde izolasyon altına bulunması gereken kişiler evlerini terk ederlerse telefonlarına uyarı mesajı gidecek.