Eşref Doğan Dede hükümete seslendi; Cemevlerine yasal statü tanıyın

Muharrem orucunun 3. Günü Sarıyer İmam Hüseyin Cemevi'ndeki Cem TV yayınına katılan Alevi İslam İnanç Hizmetleri Başkanı Eşref Doğan Dede, Prof. Dr. İzzettin Doğan öncülüğünde AİHM’e taşınan ve daha sonra kesin bir hukuki zafere dönüşen Cemevlerinin yasal statüsünün tanınması kararını iktidar tarafından hala uygulamaya konulmaması konusunda kendisine sorulan soruya:

“AİHM’de açılan 3 dava var o 3 dava da kazanıldı.  İsmini vermek istemediğim bir bakana ''neden gereği yapılmadı diye sorduğumda''  ‘biz tam işleme sokacaktık 15 Temmuz Darbesi oldu’ dedi. Darbe geçeli çok oldu hepimiz demokrasiye inanan insanlarız, hepimiz darbelere karşıyız peki şimdi yapın dediğimizde de OHAL’i önümüze bahane olarak getirdiler. Bu bir oyalama taktiğidir. İktidar yöneticilerinin Türkiye’yi 80 Milyon insan yaşadığını bilincinde olmaları lazım. Alevisi, Sünnisi, Hrisitiyanı, Süryanisi hepimiz aynı gemideyiz. Bu geminin kaptanı bunun bilincinde olarak gemiyi doğru rotada ve batırmadan götürmek mecburiyetinde.” yanıtını verdi.

Sözlerine devam eden Doğan;

"Eğer Türkiye’de birlik beraberlik istiyorsak kaldı ki Türkiye İslam ülkeleri içerisinde bir bayraktar ülkedir eğer bayraktar ülke olmak istiyorsak önce bu birliği beraberliği mezhepler üstü bir anlayışla kendi ülkemizde sağlamak mecburiyetindeyiz. Şunu özellikle belirteyim mezhepler din değil biz mezhepleri din yaptık maalesef mezhep üstünlüğünü ortaya çıkarttık.  İslam her şeye kadir yeter ki okuyalım. Hz. Ali’nin güzel bir sözü vardır 'İnsan bilmediğine düşmandır 'örnek verecek olursak Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin içeriği tamamıyla Sünni İslam öğretisine göre düzenlenmiş. Şunu unutmamak lazım İslamiyet bir tek Sünni İslam’dan ibaret değil bunun bilincinde olmamız gerekiyor" dedi
 

Cemevlerinin yasal statüsü ve Alevilerin yaşadığı adaletsizliklerin önüne nasıl geçilebilir sorusuna ise Eşref Doğan;


"Bir tek cümle ile buna cevap vermek istiyorum liyakatı ön plana çıkarın başka bir şey yapmayın.  Ben bir öğrencime referans oldum o öğrenciyi elemek için Nemrut Dağı’nın yüksekliğini sormuşlar böyle bir zulüm olamaz." dedi.

AK Parti Grup Başkan Vekili Numan Kurtulmuş ve Meclis Başkanı Binali Yıldırım’ın Cem TV’ye verdikleri demeçte Cemevlerinin yasal statüsü konusunda yol katedildiğini söylediklerini hatırlatan muhabir Doğuş Can Kara'ya Doğan;

“Belli dönemlerde benzeri açıklamalar yaptılar hatta seçim döneminde Sayın Cumhurbaşkanı Cemevlerine yasal statü verileceğini söyledi. Bende diyorum ki Sayın Cumhurbaşkanım Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararını yürürlüğe koy yasal statü tanımanıza gerek yok uluslararası anlaşmalardan kaynaklı mesuliyetlerimize inanıyorsanız zaten o hak alınmış zamanında yürürlüğe koyun”dedi.

HABERCEM

Gündem

ÇYDD’den Özgen Nama’ya teşekkür ziyareti

İstanbul Halk Ekmek A.Ş. Başkan Vekili olarak tayin edilen Özgen Nama ilk iş olarak huzur hakkını Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ne bağışlamıştı. Bu kararın ardından Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği bugün Nama'yı makamında ziyaret etti.

CHP’nin emekli maaşları ile ilgili yasa teklifi AKP’nin ret, MHP’nin çekimser oylarıyla kabul edilmedi

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap'ın, en düşük emekli maaşlarının asgari ücrete eşitlenmesini öngören yasa teklifinin Meclis gündemine alınması reddedildi. Teklife AKP milletvekilleri ret oyu verirken MHP'liler çekimser kaldı.

CHP’den kadın cinayetleri hakkında kanun teklifi

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Türkiye'nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi'ndeki gibi kadına yönelik her türlü şiddette uzlaştırmanın yasaklanması için iki ayrı kanun teklifi hazırladı.

Şule Çet davasında karar

Şule Çet davasında sanık Çağatay Aksu müebbet ve 12 yıl 6 ay, Berk Akand ise 18 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Nihal Olçok Ahmet Davutoğlu’nun partisinde

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni kuracağı parti için sürpriz bir transfer yaptı. 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi şehit olan AKP kampanyalarının mimarı Erol Olçok'un eşi Nihal Olçok, yeni partinin kurucusu oldu.