Erdoğan’ın danışman sayısı belli oldu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun Cumhurbaşkanı danışmanlarına dair soru önergesine yanıt verdi. Oktay, verdiği yanıtta, Erdoğan’ın danışmanı olarak 21 kişinin görev yaptığını açıkladı

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesine cevap veren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 21 danışmanı olduğunu açıklarken, danışman maaşları hakkında net bilgi vermeyerek KHK’yı adres göstermesi dikkat çekti. Danışmanların her birinin ayrı makam araçları ile seyahat ettiklerine ilişkin iddiaları da cevaplayan Oktay, istisnai ve zorunlu haller dışında, Cumhurbaşkanlığı danışmanlarının toplu olarak seyahat ettiklerini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışman sayısı ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesine verdiği cevapta, Erdoğan’ın 21 danışmanı olduğunu açıkladı. Daha önce de bu konuda çeşitli soru önergeleri verilmiş ancak yanıtsız kalmıştı.

MAKAM ARAÇLARI VE MAAŞLARI AÇIKLANMADI
Tanrıkulu soru önergesinde, ” Cumhurbaşkanı konvoyunda her danışmanın tek kişilik makam aracı kullandığı iddiaları doğru mudur? Danışmanların her birisinin ayrı makam aracı kullanmasının gerekçesi nedir ? Cumhurbaşkanı danışmanlarına ait kaç makam aracı vardır, araçların marka ve modelleri nedir? Cumhurbaşkanı danışmanlarının maaşları ne kadardır ? ” sorularına cevap istedi. Ancak Fuat Oktay’ın, danışmanların makam araçları ile maaşları hakkında net bilgi vermemesi dikkat çekti.

CUMHURBAŞKANI DANIŞMANLARI TOPLU SEYAHAT EDİYORMUŞ
Oktay, Cumhurbaşkanı danışmanlarının kullandığı makam araçlarına ilişkin iddialar konusunda, “Cumhurbaşkanımızın programları kapsamında oluşan konvoylarda Cumhurbaşkanı danışmanları istisnai ve zorunlu haller haricinde toplu olarak seyahat etmektedirler ” cevabını verirken, makam araçlarının model ve markaları konusunda ise bilgi vermedi.

DANIŞMAN MAAŞLARI İÇİN KHK’YI ADRES GÖSTERİLDİ
Kamuoyunda zaman zaman tartışma konusu olan Cumhurbaşkanlığı danışman maaşları konusunda net açıklama yapmayan Oktay danışman maaşlarına ilişkin, ” Cumhurbaşkanlığı danışmanlarının maaşları 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 2 sayılı cetveline göre hesaplanmaktadır” demekle yetindi.

PERSONEL GİDERLERİ 106 MİLYON LİRADAN,181 MİLYON LİRAYA YÜKSELDİ

2018 Yılı Cumhurbaşkanlığı Sayıştay Raporu’na göre Cumhurbaşkanlığı’nın personel giderleri, 106 milyon liradan, 181 milyon Liraya yükseldi. Personel giderlerinin, 107 milyon Lirasını sözleşmeli personele harcanan para oluşturuyor. Raporda ayrıca Cumhurbaşkanlığı personelinin yurtiçi ve yurtdışı yolluk giderlerinin ise 14 milyon Liradan, 22.8 milyon Liraya yükseldiği de tespit edilmişti.

Gündem

Kadın avukata ‘Alevi misin’ deyip şiddet uygulayan komisere ceza indirimi

Kadın avukatı döven, silah çeken, hakaret eden ve 'Alevi misin?' diye soran komisere 2 yıl hapis cezası verildi.

Elektrik ve doğal gaz faturaları Meclis gündeminde

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, borç kıskacında olan vatandaşların, fahiş elektrik ve doğal gaz faturaları nedeniyle isyan etme noktasına geldiğini belirterek, konuya ilişkin kamunun rolü ve sorumluluğunun incelenmesi ve alınacak tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi.