Erdoğan’ın ‘çözdük’ dediği taşeron sorununu bakanlar itiraf etti

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Taşeron sorununu çözdük” demesine karşın, bakanlara sorduğu yazılı soru önergeleri ve Sayıştay raporlarında taşeronda çalışan işçilerle ilgili bilgilerin belgelendiğini söyledi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer taşeron işçisinin KHK ile devlet kadrolarına geçiş işlemlerinde verilen sözlerin tutulmadığını 2 Nisan 2018’de sona eren süreçte hakkını alamayan emekçilerin beklentilerinin devam ettiğini belirtti. Gürer “kamuda taşeronda çalışanların istisnasız kadro sözü verildiğini ancak uygulamada bunun gerçekleşmediği gibi eşit işe eşit kadro sağlanmadığını, Bakanlara sorduğu yazılı soru önergeleri ve KİT Sayıştay raporlarında taşeronda çalışan işçilerle ilgili bilgilerin belgelendiğini kaydetti.

Gürer şunları söyledi.

“Taşeronda çalışanların devam etmektedir. Hizmet alım sözleşmesine tabi çalışanlar sözleşme sonunda işsiz kalmaktadır. Kamuda kiralık araç şoförleri gibi, sağlıkta hastane bilgi işlemcilerine, görüntüleme çalışanlarına, sosyal tesis çalışanlarına ne yazık ki kadro verilmemiştir. KİT çalışanları kadro hakları verilmediği için mağdurdur. Enerji, Karayolları, Demiryolları, PTT, Devlet Su İşleri, Millî Park, orman çalışanları, güvenlik çalışanları gibi KİT’lerde çalışan yüzlerce işçi kadro beklemektedir. Belediyelerde kadro beklerken şirket kadrosuna alınanlar da mağdurdur. Millî Eğitimde “Toplum Yararı” projesi kapsamında çalışanlara da kadro verilmelidir. Eşit işe eşit ücret ve kadro verilmediği için iktidar taşerona verdiği sözü tutmamıştır. Mağduriyetler sürmektedir. Haksızlıklar giderilmeli, çalışanların kadro hakları verilmelidir.”

BAKAN YANITLARI GÜRER’İ DOĞRULADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kamuya hizmet veren taşeron firmalarda çalışan işçilerin tüm haklardan yararlanabilmelerini temin ettiklerini, ardından da 950 bin taşeron işçiye kadro vererek sorunu kökten çözdüklerini açıklamıştı.

- Advertisement -

Gürer tüm Bakanlardan taşeronda çalışanlarla ilgili Bakanlardan bilgi istedi. Beş bakanlık önergeleri yanıtlamazken bazı bakanların verdiği yanıtların taşeron işçi varlığını teyit ettiğini bildirdi.

KİRALIK ARAÇ ŞOFÖRLERİNİ GÖRMEDİLER

Gürer kamuda kiralık araç şoförlerinin taşeronda kalanlar içinde ilginç bir çalışan grubu olduğunu belirtti ve “Üst düzey bürokratları taşıyan, milyarlık araçları kullanan şoförleri de gözleri önünde görmezden geldiler. Yazda kışta mesai saati gözetmeksizin kamuda çalışan kiralık araç şoförlerinden sözleşmesi bitenlerin bazıları da işsiz kaldı.” dedi.

- Advertisement -

BAKANLARIN YANITLARI

Bakanların verdiği yanıtlara göre taşeron sayıları şöyle:

Milli Savunma: 1054.

TCDD ve 4 adet bağlı ortaklığı ile 5 adet iştirakinde: 3 bin 447

PTT ve iştiraki olan şirketlerde: işgücü hizmet alımı yoluyla istihdam edilen eleman sayısı: 16.430

Sağlık Bakanlığı: 17 bin 689 sözleşmeli sağlık personeli alımı için Cumhurbaşkanlığından onay bekleniyor.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü: 602 personel

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu: 26 personel

Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı: 10 şoför

Tarım ve Orman Bakanlığı: geçici ve hizmet alım kapsamında 6.201 personel

Ticaret Bakanlığı: 1.623 sözleşmeli, hizmet alım kapsamında 56 kişi

Gençlik ve Spor Bakanlığı: 32 geçici işçi

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı: Hizmet alımı kapsamında 898 personel

Millî Eğitim Bakanlığın: 2019 yılında 60.000 temizlik 20.000 güvenlik personeli olmak üzere toplam 80.000 kişinin 30 Haziran 2019 tarihi itibariyle görevleri sona erdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak: ”Kamu İktisadi teşebbüsleri ve bağlı ortaklıklarının yıl genel yatırım ve Finansman Programlarına ilişkin karar ile KİT yönetim kurulları talebi ve Hazine ve Maliye bakanlığının izni çerçevesinde, alt işverenlik kapsamında istihdam edilen personelin kademeli olarak KİT bünyesinde istihdam edilebilmeleri imkânı tanınmıştır. Ancak yapılan düzenleme ile KİT’lerin varlık amaçlarına ve yapısal özelliklerine uygun; karlılık ve verimlilik ile rekabet pozisyonlarına zarar vermeyecek şekilde kademeli ve her yıl ihtiyaca göre gözden geçirmeye olanak tanıyan esnek bir yöntem belirlenmiştir. 2017 yılında uygulamaya alınan bu yöntem;2018,2019 ve son olarak 2020 yılına ilişkin 15.10.2019 tarihli ve 1661 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararında korunmuştur.”

Gündem

İran’da koronavirüs tespit edilen 2 kişi hayatını kaybetti

İran'da koronavirüs saptanan iki kişi, hastanede hayatını kaybetti.

Osman Kavala tutuklandı

İstanbul Adalet Sarayı'na getirilen Osman Kavala tutuklandı.

Türkiye’den İdlib açıklaması: Tehdit teşkil eden tüm hedefler vurulacak

Türkiye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, "Türkiye (İdlib'de) tehdit teşkil eden tüm hedefleri vuracak.

İstanbul’da son yağışlar barajlardaki doluluk oranını artırdı

İstanbul'da barajlardaki doluluk oranı, son yağışlarla birlikte yüzde 60'lara yükseldi.

Fas açıklarında sığınmacı gemisi battı: 2’si çocuk 14 ölü

İspanya'nın Kanarya Adaları'na hareket eden bir sığınmacı gemisi Fas açıklarında battı. 2'si çocuk 14 sığınmacı hayatını kaybetti.