Enerji Bakanından deprem açıklaması: Her şeyi devletten beklemek doğru olmaz

Elazığ'da yaşanan deprem sonrası açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez açıklama yaptı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Elazığ’da meydana gelen ve çok sayıda vatandaşın hayatını kaybettiği depremle ilgili bağlandığı HaberTürk canlı yayınında “Her şeyi devletten beklemek çok da doğru olmaz. Vatandaşlarımız da hassasiyet göstererek tedbir almalı” dedi.

Dönmez, “Aslında maalesef Anadolu coğrafyası deprem bölgesi, depremle yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor. Bunun için de gelişmeleri yakından takip etmemiz gerekiyor. Altyapılar, gerekse üst yapıların depreme karşı nasıl dayanaklı hâle getirileceği, hasarların nasıl minimalize edilebileceğine dair dünyada güzel örnekler var. 2000 yılındaki depremden sonra Türkiye’de birçok standart gözden geçirildi ve ilave tedbirler alındı. Burada tabii “Her şeyi devletten beklemek çok da doğru olmaz. Devlet daha çok denetleme ve düzenleme amaçlı bir misyon üstleniyor ama Vatandaşlarımız da bu konuda hassasiyet göstererek gerekli tedbir almasında fayda var” ifadelerini kullandı.

THY’den tepki çeken Elazığ tarifesi açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, depremin yaşandığını bölgedeki elektrik ve gaz arzında herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için ekiplerin gerekli çalışmaları sahada yürüttüğünü söyledi.

Diğer yandan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından yapılan açıklamada da mobil elektrik santrallerinin ihtiyaç olması halinde bölgeye sevki için hazır tutulduğu belirtildi.

Açıklamada, gaz iletiminde herhangi bir sorun yaşanmadığı, bölgede yaşanabilecek gaz kaçaklarına yönelik kontrollerin ivedilikle yapılacağı bildirildi.

Gündem

Erdoğan’dan vekillere: Tek çocukta kalıyorsunuz, en az 3 çocuk

Partisinin milletvekilleriyle kahvaltıda bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bazı milletvekilleri tek çocuk yapmamaları konusunda uyardı. Erdoğan, "En az üç çocuk diyorum" dedi.

Almanya’da iki ayrı nargile kafeye silahlı saldırı: 11 kişi öldü

Almanya'nın Hessen eyaletindeki Hanau kentinde 2 ayrı nargile kafeye saldırı düzenledi. Gece saatlerinde yapılan saldırılarda 11 kişi hayatını kaybetti 5 kişi ise yaralandı.

Fransa’da Diyanet’e ait banka hesapları kapatıldı

Diyanet'in Fransa’daki cami dernekleri ve Diyanet kuruluşları ile Din Hizmetleri Ataşeliklerinin Fransa’daki hesapları kapatıldı.

İstanbul’da metro seferlerinde aksama

"M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı ve M1B Yenikapı-Kirazlı metro hattında teknik arıza nedeniyle gecikme yaşanıyor.

İran’da koronavirüs tespit edilen 2 kişi hayatını kaybetti

İran'da koronavirüs saptanan iki kişi, hastanede hayatını kaybetti.