En yüksek elektrik abonesi de tüketimi de Esenyurt’ta

BEDAŞ'ın verilerine göre 2019 yılında İstanbul'un Avrupa Yakası'nda elektrik tüketimi 8 Ocak günü zirveyi gördü.

BEDAŞ’ın verilerine göre 2019 yılında İstanbul’un Avrupa Yakası’nda elektrik tüketimi 8 Ocak günü zirveyi gördü. En düşük tüketim Ramazan Bayramı’nın ilk günü 5 Haziran’da yaşandı.

2019 yılında Avrupa Yakası’ndaki elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 9-10’u Esenyurt’tan geldi. 2019’un en düşük tüketimi ise yine Çatalca’da görüldü.

İstanbul Avrupa Yakası’nda 5.1 milyon aboneye elektrik dağıtım hizmeti veren Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ), 2019 yılı toplam tüketim rakamı, rekor ve dip noktalar ile yeni bağlantı sayılarını içeren Yılın En’leri raporunu açıkladı. BEDAŞ’ın rakamlarına göre, 2013 yılında İstanbul Avrupa Yakası’ndaki toplam elektrik tüketimi 23,9 milyar kilovatsaat düzeyindeydi. 2019 sonunda bu rakam 27 milyar kilovatsaate ulaştı. 2013 yılına göre İstanbul Avrupa Yakası’nda elektrik tüketimi yüzde 12,6 arttı. 2019 yılında Türkiye genelinde elektrik tüketimi bir miktar geriledi. İstanbul’da da benzer bir durum söz konusu oldu ve 2019’da İstanbul Avrupa Yakası’nda elektrik tüketimi bir önceki yıla göre yüzde 1 düştü.

“AVRUPA YAKASI BİRİNCİLİĞİNİ KORUYOR”

Yılın En’leri raporunu değerlendiren BEDAŞ Genel Müdürü Murat Yiğit, “2019 yılında toplam tüketim rakamları itibarıyla İstanbul’un Avrupa yakasının yüzde 9’luk bir payla en yüksek tüketime sahip dağıtım bölgesi olduğu ortaya çıkıyor. Türkiye genelinde 300 milyar kilovatsaate yakın tüketim olduğu düşünülürse 27 milyar kilovatsaat ile BEDAŞ yüzde 9’luk bir paya sahip. Türkiye genelinde resmi rakamlarla açıklanmış abone sayısının 5.1 milyonu Avrupa yakasında. Bu yüzde 10’un üzerindeki rakamla Avrupa’nın birinciliğini koruduğunu gösteriyor” dedi.

Gündem

Eczane teknisyenleri: Ölen eczacılar olduğunu biliyoruz, önlem alın

Marmara Eczane Teknisyenleri Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Ersan, Türkiye’de 27 bine yakın eczane, eczane başına ortalama 2,7 eczane teknisyeni düştüğünü hatırlatarak, “Hayatını kaybeden eczacı ve eczane teknisyenlerinin olduğunu bilmekteyiz” dedi ve önlem istedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İtalya ve İspanya’ya mektup

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İtalya'nın Başbakanı Giuseppe Conte ve İspanya'nın Başbakanı Pedro Sanchez Perez-Castejon'a mektup gönderdi.

AKOM’dan sağanak yağış uyarısı

AKOM, bugün öğle saatlerinden itibaren başlayacak sağanak yağmur için vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Cemil Taşçıoğlu için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu

Koronavirüs salgınında hayatını kaybeden İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Dahiliye Profesörü Cemil Taşçıoğlu için meslektaşları bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Sarıyer Belediyesi’nden evde spor yapmak isteyenler için online hizmet

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında "Evde kal" çağrılarına uyan Sarıyerliler, evdeki zamanlarını yoga, pilates, zumba, aerobik gibi spor dersleri, konser ve çocuklar için hazırlanan özel videolarıyla kaliteli şekilde değerlendirirken, hem ruh hem de fiziksel sağlıklarını koruyor.