Eleman çıkarmayan esnafın kredisi ertelenecek

Cumhurbaşkanlığı Kararı’na göre esnaf ve sanatkarların Halk Bankası’ndaki kredi borçları 3 ay ertelenecek ve bunlara düşük faizli kredi verilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre, esnaf ve sanatkarlar Türkiye Halk Bankası’ndan düşük faizli kredi kullanabilecek, kredi borçları da ertelenecek. Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB)’ne bağlı bölge birliklerine ortak olan esnaf ve sanatkarların  31 Mart 2020 ve öncesi tarihlerde kullandıkları düşük faizli kredi borçları ve 1 Nisan-30 Haziran  tarihleri arasında vadesi dolacak olan kredi borçları, vadesi faizsiz olarak 3 ay ertelenecek. Buna bağlı olarak kredilerin kalan  taksitleri de ötelenecek. Kredisini ertelettiren esnaf ve sanatkar, erteleme döneme boyunca işçi çıkarmayacağını taahhüt edecek. Buna uymayan esnaf ve sanatkârlar erteleme kapsamından çıkarılacak.

Borçları ertelenmiş olan esnaf ve sanatkârlara, erteleme süresinde düşük faizli kredi alabilecek,  ertelenmiş borcu olması kredi almasına engel olmayacak. Karar yayınlandığı günden itibaren ertelenen borçlara. erteleme süresi boyunca takip başlatılamayacak. Bankanın ertelenen borçlardan dolayı oluşan gelir kaybı ise Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanacak.

Gündem

İBB toplu ulaşımda maske dağıtmaya başladı

Toplu alanlarda maske takılmasının zorunla hale getirilmesini ardından, İBB, bu sabah otobüs, metro, metrobüs ve vapurlarda maske dağıtımına başladı.

İBB: Toplu taşımaya maskesiz yolcular alınmayacak

Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun yarından itibaren metro, metrobüs ve şehir hatları vapurlarında yüzünde maskesi olmayan yolcuların alınmayacağını duyurdu.

Bilim Kurulu üyesi koronavirüse yakalandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın duyurduğu ancak ismini vermediği ‘testi pozitif çıkan bilim kurulu üyesinin’ Prof. Dr. Serhat Ünal olduğu ortaya çıktı.

90 bin kişiye tahliye getirecek infaz teklifi Adalet Komisyonu’ndan geçti

TBMM Adalet Komisyonu infaz düzenlemesi teklifini kabul etti.

Erdoğan yeni tedbirleri açıkladı: 20 yaş altına sokağa çıkmak yasaklandı, 31 şehre giriş çıkışlar kapatıldı

Pazar ve marketlerde maske takmak zorunlu oldu; 3 adım mesafe kuralına uymayanlara ceza uygulanacak.