Elektrik ve doğal gaz faturaları Meclis gündeminde

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, borç kıskacında olan vatandaşların, fahiş elektrik ve doğal gaz faturaları nedeniyle isyan etme noktasına geldiğini belirterek, konuya ilişkin kamunun rolü ve sorumluluğunun incelenmesi ve alınacak tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Elektrik ve doğal gaza yapılan yüksek zamlar CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut tarafından, Meclis gündemine getirildi.

ZAMLARDA KAMUNUN SORUMLULUĞU ARAŞTIRILSIN

Burhanettin Bulut, kış aylarında artan doğal gaz ve elektrik faturalarının vatandaşın bütçesine etkisinin araştırılması, kısa süre içerisinde fahiş artış yaşanmasının nedenlerinde kamunun rolü ve sorumluluğunun incelenmesi ve alınacak tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi.

HALK İSYAN NOKTASINA GELDİ

Doğal gaza 5, elektriğe ise 7 kez zam geldiğini vurgulayan Bulut, “Kamu açıklarının faturası vatandaşın sırtına yüklendi. İcra dairelerinde 23 Aralık itibarıyla toplam 20 milyon 662 bin dosyanın bulunduğu ülkemizde, vatandaş borç kıskacındadır. İşsizliğin rekorlar kırdığı, ekonomik kriz ortamında vatandaşın evine ekmek götürmekte, ayın sonunu getirmekte zorlandığı bu koşullarda fahiş faturalar halkı isyan etme noktasına getirmiştir” dedi.

- Advertisement -

İKİ YILDA DOĞAL GAZA YÜZDE 65 ZAM GELDİ

Bulut konuya ilişkin Meclis Başkanlığı’na verdiği araştırma önergesinde, son iki yılda doğal gaza yapılan zam oranının yüzde 65’i bulduğuna dikkat çekerken, Türkiye’de ısınmanın lüks hale geldiğini kaydetti.

PIRLANTAYA VERGİ YOK DOĞAL GAZ VE ELEKTRİĞE VAR

CHP’li Bulut, pırlantadan vergi almayan devletin, elektrik ve doğal gazdan yüzde 18 oranında vergi almasının sosyal devlet ilkeleri ile bağdaşmadığının altını çizerek, vatandaşların fahiş zamlardan dolayı içinde bulunduğu sıkıntıların ortadan kaldırılması için alınması gereken tedbirlerin Parlamento’da vakit kaybetmeden ele alınmasını istedi.

Gündem

Beşiktaş’taki scooter kazasında tutuklama

İstanbul Beşiktaş’da kiraladığı elektrikli scooterı kullanan 17 yaşındaki Okan Yıldız’a çarparak ölümüne neden olduğu iddiasıyla gözaltına alınan Yunus E., tutuklandı.

Pegasus, yolcularına İtalya ve Irak uçuşları için açığa alma ve kesintisiz iptal hakkı tanıdı

Pegasus Hava Yolları, 26 Şubat 2020'den önce satın alınan ve 31 Mart 2020'ye kadar olan İtalya ve Irak uçuşları için yolcularına kesintisiz iptal edebilme ya da açığa alma hakkı tanıdığını duyurdu.

Akdeniz’de deprem

Kandilli Rasathanesi verilerine göre Akdeniz’de 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Hakkari’de 5 bölgeye giriş ve çıkış yasaklandı

Hakkari Valiliği, 5 bölgenin özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini, söz konusu bölgelere giriş ve çıkışların yasaklandığını bildirdi.

Kargo ve tarifesiz uçaklar da dahil tüm İran uçuşları iptal edildi

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tüm İran uçuşlarının, kargo ve tarifesiz uçaklar da dahil iptal edildiğini açıkladı.