Elazığ’daki depremzedelere uyarı: Evlerinize girmeyin

Elazığ'daki depremden acılı haberler gelirken artçı sarsıntılar da sürüyor. Uzmanlar vatandaşları evlere girmemesi için uyarıyor.

Elazığ’daki deprem Suriye’den Samsun’a kadar hissedilirken bölgeden acı haberler de gelmeye devam ediyor.

AFAD ve Kandilli Rasathanesi’nin açıklamasına göre Sivrice ilçesinde saat 20:55’te 6.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem yerin 6,75 kilometre derinliğinde gerçekleşti. Kandilli daha sonra depremin büyüklüğünü 6.5 olarak güncelledi.

İlk depremin ardından artçı sarsıntılar da sürüyor. Kandilli Rasathanesi’nin verilerine göre saat 23.55 itibariyle 55 artçı sarsıntı meydana geldi. Uzmanlar, bölgedeki vatandaşları, evlere girilmemesi konusunda uyarıyor.

 

- Advertisement -

Doğu Anadolu fay hattı üzerindeki bölgede daha önce de deprem felaketi yaşanmıştı. 8 Mart 2010 tarihinde saat 04.32’de Karakoçan ilçesinde 6.0 büyüklüğünde meydana gelen depremde 41 kişi yaşamını yitirmişti.

ELAZIĞ BELEDİYESİ: KÜLTÜRPARK’TA VATANDAŞLARIMIZA ÜCRETSİZ HİZMET 

Elazığ Belediyesi, 6.8 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından yeni bir açıklama yaptı, kentte Kültürpark’ta yer alan tüm birimlerden vatandaşlar için ücretsiz hizmet verileceğini duyurdu

- Advertisement -

Elazığ Belediyesi, 6.8 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından yeni bir açıklama yaptı, kentte Kültürpark’ta yer alan tüm birimlerden vatandaşlar için ücretsiz hizmet verileceğini duyurdu. Twitter’dan açıklama yapan belediye, “Yaşanan deprem sebebiyle Kültürpark’taki tüm birimlerimiz gece boyunca açık kalarak tüm vatandaşlarımıza ücretsiz hizmet verecektir” dedi.

SİVRİCE BELEDİYE BAŞKANI GÜNDOĞAN: SİVRİCE’DE YIKILAN BİNA YOK

Sivrice Belediye Başkanı Turgay Gündoğan, Elazığ’da şiddetli depremin merkez üssü olan Sivrice’de yıkılan bina olmadığını açıkladı. Gündoğan, vatandaşlara binalara girmemeleri konusunda uyarılarda bulundu.

Elazığ’da Sivrice merkezli şiddetli depremin ardından, Sivrice Belediye Başkanı Turgay Gündoğan açıklamalarda bulundu. Gündoğan, “Aldığımız bilgilere göre Sivrice’de yıkılan bina yok. Çatlaklar çok fazla. Oldukça maddi hasar var ilçe genelinde. Hasar tespitleri henüz yapılamadı. Yer yer ciddi hasarlar var. Vatandaşlara binalara girmemesi konusunda telkinlerde bulunuyoruz. Bu konuda da kendi belediye araçlarımızı vatandaşların içinde kalması için destek sağlıyoruz. Genel başkan yardımcılarımızla irtibat halindeyiz. Komşu belediyelerden onlar da destek için organizasyonun içindeler. Çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

ÇEVRE BAKANI KURUM: ARTÇI DEPREMLER DEVAM EDİYOR, RİSKLİ BİNALARA GİRMEYİN

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Elazığ’daki deprem sonrası bölgenin son durumuna ilişkin açıklama yaptı. Kurum, yapılan ilk çalışmalarda Elazığ’da 5, Malatya Doğanyol’da 25 binanın yıkım tespiti yaptıklarını söyledi. Kurum, artçı depremlerin devam ettiği riskli binalara girilmemesi gerektiği söyledi.

Kurum, “Yapılan ilk tespit çalışmalarında Elazığ’da 5 binanın Malatya Doğanyol’da 25 binanın yıkım tespitini yaptık. Ağır hasalı binalarımız var. 50 kişilik ekibimiz bölgede. İlk olarak kamu binalarının tespitini yapıyorlar. Sabah itibariyle 250 kişilik ekibimiz sahada olacak. Amacımız hafta sonuna kadar bütün tespitleri tamamlamak. Alt yapıda sorun yok. Araç eksiği mevcut değil. Vatandaşlarımız riskli binalara girmemesi konusunda uyarıyorum. Artçı depremler devam ediyor” dedi.

Gündem

Çin: Koronavirüs aşısını bulduk

Çin'in Rusya Büyükelçisi Zhang Hanhui, koronavirüs için aşının bulunduğunu ancak piyasaya çıkması için son testlerinin yapılmasının beklendiğini duyurdu. Hanhui, "Şubat sonuna kadar Çin'deki tüm şehirlerde hayat normale dönecek" dedi.

Ceren Damar’ın ailesine tehdit

Ceren Damar’ın babası Mustafa Damar, kızının katili Hasan İsmail Hikmet’in annesine ait sosyal medya hesabından tehdit edildiğini açıkladı. Mustafa Damar, “Katil yetiştiren bu aile şimdi de beni tehdit ediyor, suç duyurusunda bulunacağım” dedi.

CHP heyeti depremden etkilenen Van’da incelemelerde bulundu

CHP'li Veli Ağbaba, Tekin Bingöl ve Nihat Yeşil Van'ın Başkale ilçesinde incelemelerde bulundu.

Çocuğunu AVM’ye bırakıp kaçan anneye 2 ay 15 gün hapis cezası

Bursa'da çocuğunu AVM'ye bırakıp kaçan annenin cezası belli oldu.

Toplu taşıma ücretsiz oluyor

Lüksemburg, dünyada toplu taşımayı ücretsiz hale getiren ilk ülke olmaya hazırlanıyor.