Dünya’nın yeni bir uydusu var

Bilim insanları Dünya’nın yörüngesinde ‘Mini Ay’ adını verdikleri yeni bir uydu keşfetti. Geçici olarak Dünya’nın yerçekimine yakalandığı düşünülen bu uydunun bir araç boyutunda olduğu belirtiliyor.

ABD’nin Arizona eyaletinde yer alan ve NASA tarafından finanse edilen Catalina Sky Survey araştırmacıları, 15 Şubat gecesi Dünya’nın yerçekimine yakalanan, bir araç boyutunda olan ikinci bir asteroid keşfetti.

New Scientist’in haberine göre, yapılan hesaplar sonucunda objenin üç yıl boyunca yer çekimi açısından dünyaya bağlı olacağı tespit edildi. Gök cismine ‘2020 CD3’ adı verildi.

‘2020 CD3’ adı verilen uydunun 1.9 ila 3.5 metre çapında olduğu ve Dünya’nın etrafını 47 günde tamamladığı belirtildi.

Minor Planet Center’dan yapılan açıklamaya göre 2020 CD3’ün “herhangi bir yapay objeyle bağlantısı bulunmuyor. Bu açıklama sebebiyle 2020 CD3’nin dünyanın yerçekimine takılmış bir astroid olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

2020 CD3, dünyanın bilinen ikinci “mini uydusu” oldu. Daha önce ‘2006 RH120’, Eylül 2016 ile Temmuz 2007 arasında dünyanın yörüngesinde dönmüştü.

Gündem

İstanbul’da bir hemşire koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi

İstanbul'da görev yapan Hemşire Ayla Balaç, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Ankara’da toplu taşıma kullanımı yüzde 84 azaldı

Toplu taşıma araçlarını kullanan vatandaşların sayısı yüzde 84 azaldı. 2 Mart tarihinde toplam yolcu sayısı 1 milyon 696 bin 595 iken, bu sayı 27 Mart’ta 271 bin 782’ye kadar düştü.

Seyahat İzin Belgesi e-Devlet’ten alınabilecek

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Seyahat İzin Belgesi'nin bundan böyle e-Devlet'ten alınabileceğini duyurdu.

İmamoğlu’dan koronavirüs açıklaması: Tehlikenin yüzde 60’ı İstanbul’da

İmamoğlu, "Tehlikenin yüzde 60'ı İstanbul'da. Türkiye için olmasa bile İstanbul için sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli" dedi.

Netflix trafiğini yüzde 25 oranında azaltacak

Netflix Türkiye yaptığı açıklama ile Türkiye’nin internetini yüzde 25 oranında azaltmayı hedefliyor.