Diyabet Derneği’nden uyarı: Dışarı çıkmayın, şeker ölçümünü evinizde yapın

Diyabet hastalarının bu süreçte mecbur kalmadıkça evlerinden dışarıya çıkmamaları gerektiği vurgulanırken, hastalara şeker ölçümlerini evlerinde yapmaları önerildi.

Türkiye’de Koronavirüs tehdidinde en riskli grupların başında gelen, sayıları 10 milyonu bulan  diyabet hastaları için Türkiye Diyabet Derneği tarafından yazılı bir açıklama yapılarak, uyarılarda bulunuldu.

DIŞARIYA ÇIKMAYIN, MİSAFİR KABUL ETMEYİN

Türkiye Diyabet Derneği tarafından yapılan açıklamada, diyabet hastalarının Koronavirüs bulaşması açısından dezavantajlı gruplar arasında yer aldığına dikkat çekilerek, “Diyabetlilerin ve obezite mevcut bireylerin mümkün olduğunca evlerinden çıkmamaları, sosyal ortamlarda bulunmamaları, çok gerekli olmadıkça seyahat etmemeleri, misafir kabul etme – misafirliğe gitme gibi dışarı ile teması artıracak ziyaretlerde bulunmamaları gereklilik arz etmektedir” denildi.

ŞEKER ÖLÇÜMÜNÜ EVİNİZDE YAPIN

Açıklamada, raporlu ilaçların eczanelerden reçete olmadan alınabildiğine dikkat çekilerek, hastalardan bunun için acil durumlar dışında sağlık kuruluşlarına başvurmamaları ve rutin kan şekeri takiplerinin evlerinde kendileri tarafından yapılması istendi.

Gündem

İstanbul’da toplu ulaşım yaklaşık yüzde 88 düştü

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) verilerine göre, iş gününde toplu ulaşımdaki yolculuk sayısı, yaklaşık yüzde 88 düştü.

Son 60 yılda Van Gölü’nün üç katı kadar göl kurudu

Türkiye'deki göllerin seviyesinde tehlikeli boyutta azalma yaşanıyor. Uzmanlar kuraklık ve kirlilik tehdidiyle birlikte, son 60 yılda Van Gölü’nün üç katı büyüklüğünde, 60’a yakın gölün kuruduğunu vurguladı.

Ankara’da 80 ve 89 yaşındaki çift koronavirüsü yendi

Ankara'da koronavirüse yakalanan 80 ve 89 yaşlarındaki çift, hastalığı yenmeyi başardı.

Birleşmiş Milletler’de koronavirüsle ilgili ilk zirve

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Perşembe günü Koronavirüs (Covid-19) ile ilgili ilk toplantısını yapacağı duyuruldu. Toplantının video konferans yoluyla yapılacağı bildirildi.

Japonya’da 7 bölgede olağanüstü hal ilan edildi

Hükûmet, ekonomiyi ayakta tutmak için büyük bir teşvik paketi hazırlandığını duyurdu.