DİSK: Yüz binlerce işçi yararlanamayacak

Yararlanma koşulu son 3 yılda 600 sigortalılıktan 450 güne indirilen Kısa Çalışma Ödeneği’yle ilgili açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Bu değişiklikten yüz binlerce işçi yararlanamayacak” dedi. Çerkezoğlu, asgari ücret üzerindeki verginin de kaldırılmasını istedi.

Kısa Çalışma Ödeneği’yle ilgili yazılı açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Meclis’te İşsizlik Sigortası Kanunu’nda değişiklik yapan düzenleme ile ödeneğin koşullarının değiştiğini hatırlatarak, şunları söyledi: “Bu düzenleme Covid-19 (koronavirüs) nedeniyle yaşanan büyük işsizlik ve ücretsiz izin dalgasını önlemede kesinlikle yetersiz. Son üç yılda 600 gün çalışma koşulunun 450 güne indirilmesi kısa çalışma ödeneğinden yararlanmada ciddi bir genişleme yaratmayacak. Bu durum aynı işyerinde farklı çalışma süresine sahip olanların bir bölümünün kısa çalışma ödeneğinden yararlanmasını engelleyecek. Son üç yılda 450 günden daha kısa çalışması olan yüz binlerce işçi bu değişiklikten yararlanmayacak.”

‘60 GÜNLÜK SÜRE UZUN, HIZLA SONUÇLANDIRILMALI’

“Ayrıca başvuruların 60 gün içinde sonuçlandırılacak olması ciddi bir sorundur. Bu süre oldukça uzundur. Daha hızlı çözümler gerekir. Başvuruların hızla sonuçlandırılması gerekir. Denetimler sonra yapılabilir. Gerçeğe aykırı beyanda bulunanlara ilişkin yaptırımlar artırılabilir ama sürecin bir an önce başlaması gerekir.”

‘KRİZ FIRSAT BİLİNEREK İŞÇİ HAKLARI YOK EDİLİYOR’

İşsizlik Ödeneği’nden yararlanma koşullarının değiştirilmediğine dikkan çeken Çerkezoğlu, “Büyük eksikliktir. Krizi fırsat bilerek işçilerin haklarını yok eden telafi çalışması gibi esnek çalışma biçimlerinin artırılmasını doğru bulmuyoruz” dedi.

- Advertisement -

‘ASGARİ ÜCRETTEN VERGİ KALDIRILMALI’

Çerkezoğlu koronavirüs salgınına karşı asgari ücretlinin desteklenmesi gerektiğinin altını çizerek, “Covid-19 ile mücadele sürecinde asgari ücret üzerindeki vergiler tümüyle kaldırılmalıdır.Covid-19 ile mücadelede işçilerin hak kayıplarına yol açacak esnek çalışma biçimleri yerine istihdamı ve geliri koruyacak düzenlemelerin yapılması gerekir” ifadelerini kullandı.

‘ACİL OLANLAR DIŞINDA BÜTÜN İŞLER 15 GÜN DURDURULMALI’

Çerkezoğlu konfederasyonlarının önerilerini sıraladı:

- Advertisement -

– İşten çıkarmalar Covid-19 süresince yasaklanmalı, işten çıkarmalar ve ücretsiz izinler yerine kısa çalışma ödeneği kullanılmalıdır.

– Covid-19 süresince bütün işçiler süre koşulu aranmaksızın işsizlik ödeneği ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanmalıdır.

– Acil ve zorunlu mal ve hizmet üretimi dışında bütün işler 15 gün süreyle durdurulmalıdır.

Gündem

İBB toplu ulaşımda maske dağıtmaya başladı

Toplu alanlarda maske takılmasının zorunla hale getirilmesini ardından, İBB, bu sabah otobüs, metro, metrobüs ve vapurlarda maske dağıtımına başladı.

İBB: Toplu taşımaya maskesiz yolcular alınmayacak

Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun yarından itibaren metro, metrobüs ve şehir hatları vapurlarında yüzünde maskesi olmayan yolcuların alınmayacağını duyurdu.

Bilim Kurulu üyesi koronavirüse yakalandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın duyurduğu ancak ismini vermediği ‘testi pozitif çıkan bilim kurulu üyesinin’ Prof. Dr. Serhat Ünal olduğu ortaya çıktı.

90 bin kişiye tahliye getirecek infaz teklifi Adalet Komisyonu’ndan geçti

TBMM Adalet Komisyonu infaz düzenlemesi teklifini kabul etti.

Erdoğan yeni tedbirleri açıkladı: 20 yaş altına sokağa çıkmak yasaklandı, 31 şehre giriş çıkışlar kapatıldı

Pazar ve marketlerde maske takmak zorunlu oldu; 3 adım mesafe kuralına uymayanlara ceza uygulanacak.