Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Yurt dışında 32 Türk vatandaşı hayatını kaybetti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Covid-19 salgını nedeniyle yurt dışında yaşayan Türklerin tahliyesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu, “Dün akşam (24 Mart) itibarıyla 8 ülkeden 11 seferle, 2 bin 721 Türk öğrenci daha Türkiye’ye getirildi. Bu öğrenciler 14 günlük karantinaya alındı” dedi.

“Uluslararası toplumun her zamankinden daha fazla işbirliği içerisinde olması gereken bir zamandayız” diyen Çavuşoğlu, bugüne kadar 69 ülkenin Türkiye’den tıbbi yardım talebinde bulunduğunu bunlardan 17’sine yardım gönderildiğini dile getirdi.

“Ancak bizim de ihtiyacımız var” açıklamasında bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Öncelik kendi vatandaşımızın sağlığı. fazla olursa onu ihraç edebiliriz. Üretim fazlasını göndereceğiz” diye konuştu.

Ayrıca Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yurt dışında 32 Türk vatandaşının hayatını kaybettiğini söyledi.

Çavuşoğlu, “Yurt dışında çoğunluğu Avrupa ülkeleri olmak üzere 32 vatandaşımız hayatını kaybetti. Aileler bazı cenazeleri Türkiye’ye getirmek istedi. Bu ülkelerden uçuş yok ama kargo şeklinde olabilir. Gerekli tedbirler alınıyor ve gerekli destek veriliyor” dedi.

Gündem

Elazığ’da 6,8’lik depremde hasar gören binanın çatısı çöktü

Elazığ’da 5 katlı apartmanın çatısı çöktü, bina sakinleri tahliye edildi.

Dünya geneli koronavirüs bilançosu: Ölenlerin sayısı 53 bin 160’a yükseldi

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı dünya genelinde 53 bin 160’a, virüs bulaşan hasta sayısı ise 1 milyon 16 bin 401’e yükseldi.

Çinli uzmanlardan ‘virüs mutasyona uğradı’ uyarısı

Çinli araştırmacılar, yeni tip koronavirüsün mutasyona uğrayan bir alt tipini keşfettiklerini öne sürdü.

Af Örgütü: Türkiye-Yunanistan sınırında en az iki sığınmacı öldürüldü

Uluslararası Af Örgütü, Türkiye-Yunanistan sınırında mart ayında Yunan güvenlik güçlerinin saldırısı sonucu iki sığınmacının hayatını kaybettiğini açıkladı.

TUS yerleştirme sonuçları açıklandı

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) birinci dönem yerleştirme sonuçları açıklandı.