Depremden zarar gören Alevi köyünde aileler yardım bekliyor

Sivrice’ye bağlı Alevi köyü olan Bekçitepe Köyü Doğanlar mezrasında yurttaşlar zor koşullarda yardım bekliyor.

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından çadırlarda  aileler zor koşullarda yaşamlarını sürdürüyor. Sivrice’ye bağlı Alevi köyü olan Bekçitepe Köyü Doğanlar mezrasında yurttaşlara hala gereken yardım ulaşmış değil. İçlerinde ağır hasta çocuklarında olduğu aileler, zor koşullarda yardım bekliyor.

PİRHA’da yer alan habere göre 6 hanede 25 kişinin ikamet ettiği Doğanlar mezrasında depremin ardından 4.günde köye ulaştırılan çadırlarda  aileler zor koşullarda yaşamlarını sürdürüyor.

Yurttaşlar konteyner talep ediyor

Evlerine ağır hasarlı raporu verilip yıkım kararı getirilen yurttaşlar, konteyner talep ediyor. Ancak köy muhtarının verdiği bilgiye göre, yıkım gerçekleştikten sonra verilen 11 bin lira, konteyner alınması halinde verilmeyecek. Konteynerlerin 11 bin lira olmasına tepki gösteren yurttaşlar, acil yardım çağrısında bulundular.

Hasta çocuklar için yardım çağrısı

- Advertisement -

7 ve 11 yaşındaki çocukları hasta olan Doğan ailesi de yıkım kararı getirilen ve her an çökme tehlikesiyle karşı karşıya kaldıkları evlerinde kalıyorlar. Çadırlar soğuk olduğu için çocukların durumunun daha da kötüye gideceğini söyleyen kanser hastası Anne Doğan da, yardım çağrısını yineliyor.

Karataş ailesi de 3 çocukla birlikte çadırda kalıyor. Anne ve baba, gece soğuğunda dayanamadıklarını, çocukları için konteyner istediklerini belirttiler.

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’un kurum temsilcileriyle yaptığı görüşmeler neticesinde akşam saatlerinde köye yetkili kurum temsilcilerinin ulaştığı, hasta olan çocukların hastaneye ulaştırıldığı bilgisini alınmakla birlikte yurttaşlara gereken yardımın henüz yapılmadığı bildirildi.

Gündem

Enerji Bakanı Dönmez: Üçüncü sondaj gemisini İngiltere’den alıyoruz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, Türkiye'nin üçüncü sondaj gemisinin İngiltere'den alındığını ve birkaç hafta içinde Türkiye'de olacağını açıkladı.

Dönere ‘kimlik’ geliyor

Uluslararası Döner Federasyonu, döner üretim sürecinin çiftlikten çatala kadar denetimli olduğunun tüketici tarafından bilinmesi için sertifikasyon uygulaması getireceklerini duyurdu.

Irak’ta ilk Koronavirüs vakası görüldü

Irak, ülkelerinde bulunan İranlı bir öğrencide Koronavirüs tespit edildiğini açıkladı.

İran’da ‘koronavirüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 50’ye yükseldi’ iddiası

İranlı İşçiler Haber Ajansı’nda (ILNA) yer alan habere göre, Kum Milletvekili Ahmed Emirabadi yaşamını yitirenlerin sayısının 50'ye yükseldiğini iddia etti.

İstanbul’da Çarşamba ve Perşembe günleri fırtına bekleniyor

Meteorolojik verilere göre, İstanbul'da Çarşamba ve Perşembe günleri kuvvetli rüzgâr ve fırtına bekleniyor.