Depremden zarar gören Alevi köyünde aileler yardım bekliyor

Sivrice’ye bağlı Alevi köyü olan Bekçitepe Köyü Doğanlar mezrasında yurttaşlar zor koşullarda yardım bekliyor.

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından çadırlarda  aileler zor koşullarda yaşamlarını sürdürüyor. Sivrice’ye bağlı Alevi köyü olan Bekçitepe Köyü Doğanlar mezrasında yurttaşlara hala gereken yardım ulaşmış değil. İçlerinde ağır hasta çocuklarında olduğu aileler, zor koşullarda yardım bekliyor.

PİRHA’da yer alan habere göre 6 hanede 25 kişinin ikamet ettiği Doğanlar mezrasında depremin ardından 4.günde köye ulaştırılan çadırlarda  aileler zor koşullarda yaşamlarını sürdürüyor.

Yurttaşlar konteyner talep ediyor

Evlerine ağır hasarlı raporu verilip yıkım kararı getirilen yurttaşlar, konteyner talep ediyor. Ancak köy muhtarının verdiği bilgiye göre, yıkım gerçekleştikten sonra verilen 11 bin lira, konteyner alınması halinde verilmeyecek. Konteynerlerin 11 bin lira olmasına tepki gösteren yurttaşlar, acil yardım çağrısında bulundular.

Hasta çocuklar için yardım çağrısı

- Advertisement -

7 ve 11 yaşındaki çocukları hasta olan Doğan ailesi de yıkım kararı getirilen ve her an çökme tehlikesiyle karşı karşıya kaldıkları evlerinde kalıyorlar. Çadırlar soğuk olduğu için çocukların durumunun daha da kötüye gideceğini söyleyen kanser hastası Anne Doğan da, yardım çağrısını yineliyor.

Karataş ailesi de 3 çocukla birlikte çadırda kalıyor. Anne ve baba, gece soğuğunda dayanamadıklarını, çocukları için konteyner istediklerini belirttiler.

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’un kurum temsilcileriyle yaptığı görüşmeler neticesinde akşam saatlerinde köye yetkili kurum temsilcilerinin ulaştığı, hasta olan çocukların hastaneye ulaştırıldığı bilgisini alınmakla birlikte yurttaşlara gereken yardımın henüz yapılmadığı bildirildi.

Gündem

İspanya’da 24 saatte 832 ölüm gerçekleşti

İspanya Sağlık Bakanlığı, Korona virüs nedeniyle 24 saatte 832 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Erdoğan, MİT Başkanı Hakan Fidan ile video konferansla görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MİT Başkanı Hakan Fidan’la video konferans yöntemiyle görüşme gerçekleştirdi.

Yabancı plakalı araçların yurtta kalma süresi 30 Haziran’a kadar uzatıldı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yurt dışında yaşayan vatandaşlara ilişkin Türkiye'deki yabancı plakalı kara taşıtlarının yurtta kalma süresini 30 Haziran 2020'ye kadar uzattıklarını açıkladı.

Rusya: Koronavirüsü tedavi edecek ilaç geliştirildi

Rusya Federal Biyomedikal Ajansı (FMBA), yeni tip koronavirüsü tedavi edecek ilacın geliştirildiğini duyurdu.

Yozgat’ta koronavirüs nedeniyle bir köy karantinaya alındı

Yozgat'ın Çekerek ilçesine bağlı Yukarıkarahacılı Köyü koronavirüs salgını nedeniyle karantina altına alındı.