Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası kapatılıyor mu?

CHP’li Burhanettin Bulut, Kültür ve Turizm Bakanlığına Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın yaşatılması için çağrı yaptı.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın kapatılacağı yönündeki iddiaları Meclis gündemine taşıdı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Bulut, çok sesli müziğin, Cumhuriyet tarihimizin en uygar reformlarından biri olduğuna dikkat çekti. Bulut, bu amaçla kurulan senfoni orkestralarının da Cumhuriyet’ten bu yana sanat kültürünü geliştiren en önemli kültürel miras niteliğinde olduğunu vurguladı.

ADANA’NIN KÜLTÜREL YAŞAMINDAKİ EN ÖNEMLİ UNSUR

1988 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak kurulan Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın da Adana’nın kültürel yaşamındaki en önemli unsurlardan biri olduğunu belirten Bulut, “Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, 2004 yılında ödenekler ve kadro yetersizliği neden gösterilerek kapatılmak ve Mersin Devlet Opera ve Balesi’ne dahil edilmek istenmiş; ancak Adanalıların ve sanatseverlerin yoğun tepkisi ve imza kampanyasıyla bu karardan geri adım atılmıştır. 16 yıl sonra yeniden Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın kapatılacağı iddia edilmektedir” dedi.

KÜLTÜR VE SANATA DARBE VURULACAK

- Advertisement -

Orkestranın kapatılmasının Adana’nın kültür ve sanat hayatına büyük darbe vuracağını belirten Bulut, Bakan Ersoy’un yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

-Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın kapatılacağı iddiası doğru mudur?

– Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın kapatılacağı iddiası doğruysa kapatılma gerekçesi nedir?

BAKANLIK DESTEK VERECEK Mİ?

- Advertisement -

-Her yıl ayrı ayrı gösterilmek üzere son 5 senede kaç sanatsever orkestrayı dinlemeye gitmiştir?

-Orkestranın yaşatılması için Bakanlığınızın herhangi bir desteği olacak mıdır?

Gündem

Kanada sınırında kavanoz içinde insan beyni bulundu

ABD-Kanada sınırında gümrük yetkilileri üzerinde 'Antik Eğitim Numunesi' yazılı bir kargonun için insan beyni buldu.

Beşiktaş, Göztepe maçı için Tahkim Kurulu’na başvurdu

Beşiktaş daha önce TFF'ye başvurmuş ancak maçın tekrarı talebi reddedilmişti.

Gıda zehirlenmesi şüphesiyle 20 öğrenci hastaneye kaldırıldı

Darıpınarı Şehit Oğuzhan Sezer Yatılı Bölge Ortaokulu’nda 20 öğrenci zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırıldı. Akşam yedikleri yemekler incelenmek üzere laboratuvara gönderildi.

TFF’den 3 Süper Lig kulübüne para cezası

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK); Fenerbahçe, İttifak Holding Konyaspor ve MKE Ankaragücü’ne para cezası verdi.

Meteoroloji’den çığ uyarısı!

Doğu Anadolu Bölgesi’nin doğusu ile Doğu Karadeniz Bölgesi’nin iç kesimlerinde çığ bekleniyor.