Çin’den yapılan alışverişlerde koronavirüs tehlikesi var mı?

Dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden Aliexpress'i bünyesinde bulunduran Çin'de, alışveriş trafiği de yeni koronavirüsün yayılması endişesiyle etkileniyordu. Dünya Sağlık Örgütü uzmanı, bu konuda açıklama yaptı.

Dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden Aliexpress’i bünyesinde bulunduran Çin’de, alışveriş trafiği de yeni koronavirüsün yayılması endişesiyle etkileniyordu. Dünya Sağlık Örgütü uzmanı, bu endişeyi giderecek net bir açıklama yaptı. Dr. Maria Van Kerkhove, “Aldığınız teslimatlardan risk altında değilsiniz. Ara sıra virüsün yüzeyde ne kadar süre hayatta kalabileceğini inceliyoruz. Çok uzun süre yaşamıyorlar. Çin’den denizlerarası teslimatlarınızda bu hastalıkla karşılaşabileceğiniz yönünde bir risk yok” dedi.

Çin’de yayılan 2019-nCov adlı yeni koronavirüs için Dünya Sağlık Örgütü de sahada aktif rol almaya başladı. Dünya Sağlık Örgütü’nün lideri Pekin’i ziyaret ederek vakaları yerinde inceledi. Dünya Sağlık Örgütü’nden diğer uzmanlar da bugün hastalıkla ilgili bilgilendirici münazaralar yaptı. Örgütün uzmanlarından Dr. Maria Van Kerkhove ise Periscope canlı yayınında halkın merak ettiği soruları yanıtladı.

Solunum yolları hastalığı uzmanı Van Kerkhove, Çin dışındaki 12 ülkede 37 onaylanmış vakanın olduğunu belirterek, hastalığın sadece solunum yoluyla bulaştığını belirtti. Dünyanın en büyük uluslararası e-ticaret sitelerinden Aliexpress’i bünyesinde bulunduran Çin’de, alışveriş trafiği de hastalık haberleri nedeniyle etkileniyordu. Bir izleyicinin bu endişesini dile getirdiği soruyu yanıtlayan Dr. Maria Van Kerkhove, net bir cevap verdi. Kerkhove, “Aldığınız teslimatlardan risk altında değilsiniz. Ara sıra virüsün yüzeyde ne kadar süre hayatta kalabileceğini inceliyoruz. Çok uzun süre yaşamıyorlar. Çin’den denizlerarası teslimatlarınızda bu hastalıkla karşılaşabileceğiniz yönünde bir risk yok” açıklamasını yaptı.

Yaşlı nüfusunun 241 milyonu bulduğu Çin’de, bu hastalığın özellikle yaşlıları etkilediği yönünde iddialar da bulunuyordu. Kerkhove, hastalığın çoğunlukla yetişkinlerde görüldüğünü söyledi. “Enfekte olmuş çocuk hastalarımız da var. Ancak daha yaşlı insanlarda ve özellikle sağlık sorunları bulunanlarda hastalığın şiddetli gelişmesi olasılığı daha yüksektir” dedi.

Gündem

Bursaspor taraftarını taşıyan otobüs Erzurum’da devrildi

TFF 1. Lig ekiplerinden Bursaspor'un taraftarını taşıyan otobüs, Erzurum'un Aşkale ilçesi yakınlarında devrildi. Kazada yaralanan olmadığı öğrenildi.

Yağışlar haftasonu yurt genelinde etkili olacak

Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

İtalya’da koronavirüs nedeniyle ilk ölüm gerçekleşti

İtalya’da yeni tip koronavirüs dolayısıyla ilk kez bir kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Vodafone Park’ta dev mücadele: Beşiktaş – Trabzonspor

Süper Lig'in 23. haftasında Beşiktaş sahasında Trabzonspor'u konuk edecek.

Eğitim Bakanı Selçuk: Sınıfta kalma geri dönüyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2020-2021 öğretim yılından itibaren ortaokul ve liselere yeniden sınıf tekrarı geleceğini açıkladı.