CHP’li Özdemir ‘Çav Bella’ paylaştığı için gözaltına alındı

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, İzmir’deki bazı ilçelerde bulunan camilerin hoparlörlerinden Çav Bella adlı şarkının çalınmasıyla ilgili görüntüleri Twitter hesabından paylaşan CHP İzmir eski İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir’in gözaltına alındığını açıkladı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, “İzmir ilindeki birçok caminin hoparlörlerinden aynı anda ezan yerine İtalyanca bir parçanın çalındığı ve sosyal medyada ilgili videoların yer aldığı yönündeki haberlerin yayınlanması üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımızca başlatılan soruşturmada bir danışmanlık şirketinde yönetici olarak görev yapan Banu Özdemir Türk Ceza Kanunu’nun 216/3 maddesi kapsamında ‘Dini değerleri alenen aşağılamak’ suçundan gözaltına alınmıştır” denildi

Başsavcılığın talimatıyla akşamüstü gözaltına alınan Banu Özdemir, ifadesine başvurulmak üzere emniyete götürüldü.

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, camilerden Çav Bella çalınmasıyla  ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacaklarını açıklamıştı. Yücel, olayı “provokasyon” olarak değerlendirmiş ve “Bu saatten sonra İzmir’in isminin bu tartışmalarla anılmaması için, birliğimizin ve İzmir halkının yaşanan salgında gösterdiği dayanışmanın bozulmaması için, mübarek ramazan ayını bayram coşkusuyla uğurlayabilmemiz için, herkes sorumlulukla davranır ve bu kirli oyuna gelmediğimizi gösteririz” açıklamasında bulunmuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de Başkan Soyer, “Halkımızı birbirine düşürmeye, kutuplaştırmaya çalışanların bu kadar alçakça provokasyona tevessül etmeleri niyetlerini açıkça ortaya koyuyor. Asla kabul etmeyeceğimiz bu provokasyonu gerçekleştirenleri lanetliyor, güzel İzmir’in adını bu olayla yan yana getirip politika malzemesi yapanları da kınıyorum” demişti.

- Advertisement -

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray ise “Komplocuların İzmir’deki camilerde yayına girerek Çav Bella okutmaları hiç yaratıcı değildi.. Hatta ahmakçaydı. Ne de olsa kopyacılık. Bunlar her kimlerse, FETÖ komplo dersleri verirken dersten kaçmışlar. Bir de… Buralardan medet umanların pili bitmiş demektir” diyerek tepki göstermişti.

AKP GENEL BAŞKAN YARDIMCI HAMZA DAĞ CHP’Yİ HEDEF ALMIŞTI

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ ise konuya ilişkin sosyal medyada yaptığı paylaşımda, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu etiketleyerek, “Mübarek Ramazan ayının son günlerinde İzmir’de bazı camilerimize yapılan saldırılar aslında bir zihniyetin tezahürüdür. Bu ülkede ezan sesinden, sela sesinden rahatsızlık duyan güruha milletimiz ve özellikle İzmirli hemşerilerimiz hak ettikleri tepkiyi verecektir” ifadelerini kullanmıştı. Dağ, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e yönelik de “İki gün önce bir demecinizde Çav Bella benimle özdeleşti demiştiniz. Bu milletin dini değerlerine karşı bu çirkin saldırıyı gerçekleştirenlere ve bu provokasyona sahip çıkan parti yöneticilerinize karşı bir duruşunuz olacak mı?” diye sormuştu.

Gündem