CHP’li Karaca’dan Bakan Turhan’a ‘rant’ tepkisi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı ’ı, “Kanunun verdiği yetkiyi kötüye kullanarak 418 adet taşınmazın mera niteliğini kaldıran Bakan, emlak spekülatörü gibi bilgiler vererek, kanalın değil, arazinin reklamını yapıyor” diye eleştirdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın Kanal İstanbul açıklamalarını değerlendiren CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca; “Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’nın görevi kanunda düzenlenmiştir. Kentsel rant oluştur diye bir görevi yok. Bu kadar paralamasın kendisini” dedi.

Karaca yaptığı açıklamada, Ulaştırma Bakanı’nın “gözünün paradan başka bir şey görmdediğini belirterek şunları söyledi:

“Emlak spekülatörü gibi; ‘Kanalın yapılması ile söz konusu alanın emlak değerinin 10 katına çıkacağını’ iddia eden Ulaştırma Bakanı aynı kanalın Sakarya’ya yapılması durumunda bu kadar yüksek rant sağlanamayacağını ifade etmekte çekince görmüyor. Oysa ki bu alan, 5 Milyon İstanbullunun su ihtiyacının karşılandığı sahanın mevcut olduğu, ekosistemin muhakkak korunması gereken bir alan…

Kanal güzergahında yabancı ülkelerin arsa alıp almadığı konusunu bilmediğini, basından takip ettiğini söyleyen Ulaştırma Bakanı: ‘Bedava mı almış, para verip almış’ esprisini yapmak gibi ciddiyetsiz açıklamalarla konunun öneminden uzaklaşmaya, geçiştirmeye çalışıyor. Doğu Karadeniz’in doğal ve kültürel mekanlarının talan edilmesine yol açan Trabzon’daki taşınmaz satımı konusunu da örnek gösteriyor. Bakan, Trabzon’da daire fiyatları İstanbul’un bazı yerlerine yaklaşmış olabilir diyor. Karadeniz’de ormanlar kesilip inşaat yapıldı, deniz dolduruldu. Bakan bu durumu örnek gösteriyorsa, İstanbullular, İstanbula sahip çıkın. Yabancı sermaye, doğal ve kültürel alanları talan etmekten, tüketmekten başka bir şey yapmıyor.

Bakan Turhan’ın “Kanunun verdiği yetkiyi kötüye kullanarak 418 adet 13 milyon 437 bin m2 taşınmazın mera niteliğini kaldırdığını kaydeden Karaca, “Bakan, Kanal hakkında verilen olumsuz kurum görüşlerini sümenaltı etmekte, televizyon kanallarında emlak spekülatörü gibi bilgiler vererek, kanalın değil, arazinin reklamını yapmaktadır. Kanunda olmayan görevleri üstlenmiş durumda, bu yoğunlukta yeğenini ihmal ediyor diye kaygılanıyoruz.”

Gündem

Kadın avukata ‘Alevi misin’ deyip şiddet uygulayan komisere ceza indirimi

Kadın avukatı döven, silah çeken, hakaret eden ve 'Alevi misin?' diye soran komisere 2 yıl hapis cezası verildi.

Elektrik ve doğal gaz faturaları Meclis gündeminde

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, borç kıskacında olan vatandaşların, fahiş elektrik ve doğal gaz faturaları nedeniyle isyan etme noktasına geldiğini belirterek, konuya ilişkin kamunun rolü ve sorumluluğunun incelenmesi ve alınacak tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi.