Cemevlerinin ibadethane sayılması önerisine AKP’den ret

İzmir Büyükşehir Belediyesi, cemevlerinin ibadethane statüsünün imar planına işlenmesi konusuyla ilgili başlattığı çalışmada, hukuk ve İmar komisyonları öneriyi görüştü. AKP'li meclis üyeleri öneriye ret oyu verdi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, cemevlerinin ibadethane statüsünün imar planına işlenmesi konusuyla ilgili çalışma başlattı. Konu, aralık ayı meclis toplantısında hukuk ve imar komisyonlarına sevk edildi. AKP, her iki komisyonda bu öneriyi reddetti. Öneri CHP’li meclis üyelerinin oylarıyla komisyondan geçti.

Gündeme Bakış’ın haberine göre İzmir Büyükşehir Belediyesi, cemevleri ile ilgili önemli bir adım atmıştı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in önerisi ile cemevlerinin ibadethane statüsünün imar planlarına işlenmesi konusu Büyükşehir Belediyesi’nin aralık ayı toplantısında gündeme gelmişti. Öneri, hukuk ve imar komisyonlarına sevk edilmişti.

AKP ÖNERİYİ REDDETTİ

Gündeme Bakış’ın edindiği bilgiye göre; hukuk ve İmar komisyonları öneriyi görüştü, AKP’li meclis üyeleri öneriye ret oyu verdikleri belirtildi. Öneri CHP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi. Haberde AKP’li meclis üyelerinin, “Bu öneri yasaya aykırı. Yasaya göre cami, mescit, sinagog ve kiliseler ibadethane olarak kabul ediliyor. Cemevlerini ibadethane olarak görme yetkisi belediyede değil. Bu yasa koyucuya ait bir görev. Bunun için de yasal bir düzenlemesi yapılması lazım” ifadeleri aktarıldı.

CHP’li meclis üyeleri ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin konuyla ilgili kararının olduğu, cemevlerinin ibadethane statüsünün imar planına işlenmesi konusunda bir sıkıntı olmadığını belirtti.

Önerinin pazartesi günü gerçekleşecek İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında görüşülmesi bekleniyor.

İSTANBUL’DA DA MECLİS’E GELECEK

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da katıldığı televizyon programında İBB olarak Alevilere yönelik her türlü ayrımcılığa son vereceklerini belirterek Cemevlerinin imar planlarında ibadethane olarak kabul edilmesi için ilk belediye meclisi toplantısında önerge vereceklerini açıklamıştı.

Gündem

Akşener: Davet edilseydim de gitmezdim

Akşener "Kısa, öz, sivil yeni bir Anayasa ile iyileştirilmiş parlamenter sisteme geçilmesi gerektiğine inanıyoruz. Ben iyileştirilmiş güçlendirilmiş parlamenter sisteme bizi Sayın Erdoğan'ın geçireceğini düşünüyorum" dedi. Akşener, Demirtaş'ın oyunu ile ilgili soruya da yanıt verdi.

Devlet yönetiminde ‘vekalet’ dönemi: 81 il müdürünün tamamı vekaleten atandı

Devlette kayyumla yönetim dönemi tartışmaları sürerken, şimdi de bakanlıkların önemli ve kritik birimlerinde üst düzey yönetimin vekaletle atanmış olduğu görülüyor.

Yabancı misafirler için 27 lüks araç kiralandı

Yabancı ülke meclis başkanları ve beraberlerindeki parlamento heyetleri ile diplomatik konuklar için TBMM 27 adet araç kiralıyor. Sekiz adet VIP aracında içinde olduğu İhale dosyasında araçlarda aranan özelliklerde sadece aracın marka ve modeli yer almıyor.

Alkol ve tütün ürünlerinde yeni zam oranları belli oldu

Alkollü içkiler ve tütün ürünleri imalatına yönelik tahsis edilecek ücretlerin bir kısmına yeniden değerleme oranı olan yüzde 22.58 zam yapıldı. Zamlar Resmi Gazete'de yayınlandı.