Büyük sorunlar bilimsel muhalefetle aşılır!

Medya, korona virüs gelişmeleri için bir Muhalif Bilim Kurulu(MBK)oluşturmalı!

TBMM’de yapılan korona oturumunu izleyince anladık ki illaki bu konuda tek yanlı bilgilendirmelere değil, aynı zamanda karşı görüşlerin de tartışılması, bu mücadelenin daha doğru ve etkin yapılmasına katkı yapacaktır!

Özellikle medyada oluşturulacak bu MBK akademik ve toplumsal saygınlığı olan, siyasi ve maddi bağlantılara karşı ilişkisi olmayan, uluslararası kariyeri sahip hekimlerden oluşmalıdır. Diğer yandan bu gurubun içinde, aynı değerlere sahip, ekonomistler ve toplum bilimciler ile psikiyatrlar da bulunmalı ki toplumsal çelişkiler oluşmasın ve her yönüyle toplumsal endişelerimize cevap bulabilelim…

Ayrıca bu salgın sonrasındaki karşılaşılacak;
Ailevi
Sosyal
Ekonomik
Adli
Ve en önemlisi de eğitim ile sağlık personeli ile kurumları nasıl eski ve etkin konuma getirebileceğimize de şimdiden maddi ve manevi açıdan toplumsal bir ön hazırlık içinde olmalıyız ki ileri dönemlerde, çok daha büyük toplumsal yıkımlar yaşamayalım?

Şu ana kadar yaşadıklarımıza bakılırsa;
Aynı virüsün uyguladığı bulaşma özelliğine benzer şekilde katlanarak toplumsal kitlelere yayılıyor
Okullar kapanınca
Okul servislerini
Çevresindeki dükkanları
AVM kapanınca
Binlerce çalışanı
Buralara hizmet veren
Üreticileri
Nakliyecileri
Ve benzer şekilde bir etkinliği yok ettiğinizde, ona bağlı tüm alt birimleri de sıfıra indirgemiş oluyorsunuz…

Bu birikimler elbette virüsle savaşı kazandıktan sonra, madalyonun öbür yüzü olarak karşımıza ve hiç de hoş görülü davranmadan çıkacaktır!
Bu duruma, hem bireyleri hem toplumu özellikle de ilgi ana sektörleri hazırlamamız ve çıkış yollarını hazırlamamız gerekir.
İşte bu nedenledir ki medya mutlaka bu MBK Muhalif bilim Kurulunu öncelikle oluşturup, topluma yön göstermeli, iktidarda bu tür girişimleri desteklemelidir!

Sözün özü;
Bugünün bireysel yaşam korkusu ile bocalayanlar, yarınlar için çözüm üretemez ve ülkeleri ile gelecek nesillerini koruyamazlar…