Berlin’deki Libya konferansında ateşkes planı konusuna anlaşma sağlandı

Almanya'da gerçekleşen Libya zirvesi sona erdi. Almanya Başbakanı Angela Merkel, kapsamlı bir plan konusunda anlaşma sağlandığını açıkladı.  Merkel, "Kapsamlı bir plan konusunda anlaştık. Geçici ateşkesi kalıcı hale getirmeyi umuyoruz"dedi.

Almanya Berlin’de gerçekleşen Libya zirvesi sona erdi. Almanya Başbakanı Angela Merkel, kapsamlı bir plan konusunda anlaşma sağlandığını açıkladı.

Başbakan Merkel, zirve sonrası yaptığı açıklamada konferansın bileşenlerinin BM gözetimi altında Libya’ya silah ambargosu uygulanması ve tüm tarafların buna uyması konusunda anlaştığını ilan etti. Merkel, “Kapsamlı bir plan konusunda anlaştık. Geçici ateşkesi kalıcı hale getirmeyi umuyoruz”dedi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de “Bugün son derece güçlü bir sinyal verdik. Libya’daki soruna askeri bir çözüme varılamaz. Çatışmanın tarafları da aynı şekilde bu fikirdeydi. Tüm katılımcılar çatışmaya ve Libya’nın iç işlerine müdahale edilmesinden kaçınması konusunda fikir birliğine vardılar” görüşünü dile getirdi.

Gündem

Beşiktaş’taki scooter kazasında tutuklama

İstanbul Beşiktaş’da kiraladığı elektrikli scooterı kullanan 17 yaşındaki Okan Yıldız’a çarparak ölümüne neden olduğu iddiasıyla gözaltına alınan Yunus E., tutuklandı.

Pegasus, yolcularına İtalya ve Irak uçuşları için açığa alma ve kesintisiz iptal hakkı tanıdı

Pegasus Hava Yolları, 26 Şubat 2020'den önce satın alınan ve 31 Mart 2020'ye kadar olan İtalya ve Irak uçuşları için yolcularına kesintisiz iptal edebilme ya da açığa alma hakkı tanıdığını duyurdu.

Akdeniz’de deprem

Kandilli Rasathanesi verilerine göre Akdeniz’de 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Hakkari’de 5 bölgeye giriş ve çıkış yasaklandı

Hakkari Valiliği, 5 bölgenin özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini, söz konusu bölgelere giriş ve çıkışların yasaklandığını bildirdi.

Kargo ve tarifesiz uçaklar da dahil tüm İran uçuşları iptal edildi

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tüm İran uçuşlarının, kargo ve tarifesiz uçaklar da dahil iptal edildiğini açıkladı.