Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi törenle açıldı

İstanbul’da Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın katıldığı törenle açıldı. Törene Japonya Başbakanı Şinzo Abe de video konferans yoluyla katılarak bir konuşma yaptı.

Törene katılanlar hastaneye tek tek kimlik kontrolü ile alındı. Tören öncesi Erdoğan hastanede incelemelerde bulundu. Erdoğan’a, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da eşlik etti.

Japonya Başbakanı Abe: Türkiye’ye ilaç bağışlayacağız

Koca’nın ardından törene video konferans yöntemiyle katılan Japonya Başbakanı Şinzo Abe yaptığı konuşmada ülkesinde koronavirüse karşı geliştirilen ilacın, Türkiye’ye de bağışlanacağını söyledi.

Abe şunları söyledi:

- Advertisement -

“Geçen gün Sayın Erdoğan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdikten sonra çok ara vermeden yeniden görüştüğümüz için çok memnunum. Geçen günkü telefon görüşmesinde Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nin açılış törenine davet edildim. Bundan 7 yıl önce İstanbul’u ziyaret edip Marmaray’ın törenine katıldığımı hatırladım.

Küresel sorun olan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle maalesef İstanbul’u ziyaret etmem mümkün olmadım. Video konferans yöntemiyle katılabilmekten memnuniyet duyuyorum. Ne kadar uzak olsak da benim kalbim Sayın Erdoğan ve Türk halkıyla beraberdir.

Hastane ‘Çam ve Sakura’ olarak adlandırmıştır. Bu hastanenin İstanbul halkına esenlik getirmesini diliyorum.

Türk halkının, Sayın Erdoğan’ın başkanlığında koronavirüsle mücadele etmek için seferber olmasına gönülden saygı duyuyorum. Türkiye’de vaka sayısının azalmasından dolayı normalleşme takviminin açıklandığını biliyorum.

- Advertisement -

Yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele etmek için uluslararası işbirliğinin sağlanması çok önemli. İlaç ve aşının geliştirilmesi, bunların adil bir şekilde dağıtılması ve bunların gelişmekte olan ülkelere ulaştırılması önceliklerimizdir. Japonya’da geliştirilen ilaçtan bahsedersem, insani bakımdan bu ilacı arzu eden ülkelere bağışlayarak çalışmalara katkıda bulunacağız. Bu kapsamda Türkiye’ye de bağışlıyoruz.

G20’de Erdoğan’la gelişmekte olan ülkelere yardımın önemini teyit ettik. 60’tan fazla ülkeye yardım eden Türkiye’ye saygı duyuyorum.”

Erdoğan: Sağlık turizminde Türkiye’nin marka eseri olacak

Erdoğan ise “Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nin hayırlı olmasını diliyorum. Sayın Abe’ye teşekkürlerimi sunuyorum. Bu muhteşem eserinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bugün köklü ve çok boyutlu Türk-Japon dostluğuna yeni bir halka daha ekliyoruz. Hastanemizin çevresindeki 15 dönümlük alanı çam ve sakura (kiraz çiçeği) ağacıyla donattık. Bu bizim dostluğumuzun kalıcı olmasını sembolize eden adımlar oluyor. İstanbul’un gurur abidelerinden biri olacak eseri daha kazandırdık” diye konuştu.

Erdoğan şunları kaydetti:

“789 bin arsa alanı üzerine kurulu bu hastane şimdiden dünyanın sayılı hastaneleri arasına girmiştir. Kamu-özel ortaklığının en güzel örneklerinden biridir. 456’sı yoğun bakım olmak üzere 2 bin 682 yatağı ve 90 ameliyathane masası ile bu eser Covid-19 ile mücadelemizde önemli rol oynayacaktır. Günlük 35 bin ayakta hasta ve 500 özellikli ameliyat yapılmasını planlıyoruz. Artık İstanbul uluslararası bir sağlık merkezi konumuna gelmiştir. Burası sağlık turizminde Türkiye’nin marka eserlerinden biri olacaktır.

Koronavirüs salgını son bir asırda karşılaştığımız en büyük sağlık sorunudur. Buldukları aşı noktasında ve ilaç noktasında adil bir paylaşımı tüm insanlıkla paylaşacaklarını ifade etmesi ve Türkiye’yi de bu kapsamda ifade etmeleri bizim Sayın Abe’ye bir şükran borcumuz olduğunun ifadesidir. Kendisine çok çok teşekkür ediyorum.”

Gündem