Bakan Kurtulmuş’dan turizm açıklaması!


Güvenlik endişeleri ve Rusya ile yaşanan uçak krizinin en ağır etkilediği sektörlerin başında gelen turizmde, 2014 ve 2015’te 36.8 ve 36.2 milyon olarak gerçekleşen yabancı ziyaretçi sayısı, 2016’da 25.3 milyona geriledi.

Türkiye ekonomisi Rusya etkisi ve güvenlik endişeleri ile 2016’da 11 milyon turist ve sekiz milyar dolar gelir kaybetti.

Kurtulmuş bugün A Haber televizyonunda katıldığı yayında, “Turizm sektöründe bu yılı 31.4 milyon turist ve 26 milyar dolar civarında bir turizm geliri hedefiyle tamamlamayı düşünüyoruz” diye konuştu.

Turizm Bakanı Kurtulmuş bugünkü programda 2018 yılı turizm hedeflemeleriyle ilgili yöneltilen soru üzerine de, “Önümüzdeki yıl en az 35 milyon turist hedefliyoruz. Daha üstü de mümkün” ifadesini kullandı.

Verdikleri turizm teşviklerini 12 aya yayacaklarını da dile getiren Kurtulmuş, “Çinlileri, Hindistanlıları ve Endonezyalıları da kapılarını çalarak Türkiye’ye davet edeceğiz. Turizm yelpazesini çok daha genişleteceğiz” dedi.

Rusya ile ilişkilerinin yeniden normale dönmesi ile birlikte sektörde hızlı bir toparlanma yaşanıyor. Rus ziyaretçi sayısındaki artışlar, turizm verilerinin toparlanmasındaki de en büyük belirleyici konumunda.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre yılın 10 ayında yüzde 495 artışla 4.57 milyon Rus Türkiye’yi ziyaret etti. Geçen yılın on aylık döneminde Türkiye’yi yaklaşık 767,000 Rus ziyaret etmişti.

REUTERS

Gündem

ÇYDD’den Özgen Nama’ya teşekkür ziyareti

İstanbul Halk Ekmek A.Ş. Başkan Vekili olarak tayin edilen Özgen Nama ilk iş olarak huzur hakkını Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ne bağışlamıştı. Bu kararın ardından Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği bugün Nama'yı makamında ziyaret etti.

CHP’nin emekli maaşları ile ilgili yasa teklifi AKP’nin ret, MHP’nin çekimser oylarıyla kabul edilmedi

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap'ın, en düşük emekli maaşlarının asgari ücrete eşitlenmesini öngören yasa teklifinin Meclis gündemine alınması reddedildi. Teklife AKP milletvekilleri ret oyu verirken MHP'liler çekimser kaldı.

CHP’den kadın cinayetleri hakkında kanun teklifi

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Türkiye'nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi'ndeki gibi kadına yönelik her türlü şiddette uzlaştırmanın yasaklanması için iki ayrı kanun teklifi hazırladı.

Şule Çet davasında karar

Şule Çet davasında sanık Çağatay Aksu müebbet ve 12 yıl 6 ay, Berk Akand ise 18 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Nihal Olçok Ahmet Davutoğlu’nun partisinde

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni kuracağı parti için sürpriz bir transfer yaptı. 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi şehit olan AKP kampanyalarının mimarı Erol Olçok'un eşi Nihal Olçok, yeni partinin kurucusu oldu.