Bakan Koca açıkladı: 3 bin 892 yeni vaka tespit edildi, 76 vatandaş hayatını kaybetti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, eczanelerin maske satamayacağını açıkladı ve “Bedava vermek istiyorlarsa verebilirler ama satış söz konusu olmayacak” dedi.

Koronavirüs Bilim Kurulu Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi’den toplandı. Toplantının ardından konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Samandıra ilçesine bağlı Sancaktepe’de ve Atatürk Havalimanı yakınlarındaki Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) arazisinde yapılacak olan hastanelerin kalıcı olacağını açıkladı ve “Tek katlı, ameliyathaneleri olan ve yoğun bakım odaları buluna hastaneler olarak düşündük. Kalıcı olacaklar” dedi.

Bakan Koca yeni olarak Toplum Bilimleri Kurulu’nun oluşturulduğunu açıklayarak, “din sosyolojisi, sosyolog, psikolog gibi alanlardan oluşacak” ifadelerini kullandı. Bakan Koca vakaları ve temasta bulunanları takip edeceklerini belirterek, şunları söyledi: “Hareketliliği gördüğünde bir mesajla kendisini uyaran, evde izole olmasını hatırlatan ve devamında gerektiğinde emniyetin de devreye gireceği bir sistemden bahsediyorum.”

Bakan Koca 7 Nisan verilerini de açıkladı: “20 bin 23 test yapıldı,  3 bin 892 yeni vaka tespit edildi, 76 vatandaş hayatını kaybetti, 256 kişi şifa buldu.” Toplam vaka sayısı 43 bin 109’a ve ölüm sayısı da 725’e çıktı.

Bakan Koca’nın açıklamaları şöyle:

Koronavirüs istisnasız 81 ilimizde görüldükten sonra bu salgında mücadelede yeni bir aşamaya geçtik. Her birimiz risk altındayız. Şu anda sağlının yüksek oranlarda seyir ettiği şehirler ortak özellikleriyle dikkat çekiyor. Yurt dışı gidiş gelişin olduğu ve sosyal temasın yüksek olduğu şehirler.

- Advertisement -

Yakın tarihte Türkiye’nin komşu ülkelerinin Avrupa ülkelerinin uğradığı tedbirleri ülke içinde uyguluyoruz. Şimdi ülke içinde uyguluyoruz. Şehir şehir izolasyona uyması zorunludur. 82 milyonun izolasyonu hayat tarzı haline getirmesi zorunludur. Bu mücadelede iki taraf var. Biri yüksek yayılma hızına sahip virüs, diğeri biziz.

‘TOPLUM BİLİMLERİ KURULU OLUŞTURULDU’

Hepimizin çabası herhangi birimiz içindir. Mücadelemizde buluştuğumuz ortak payda insanın sağlıdır. Dünyada ilk ciddi tedbirlerin alınmaya başlanmadığı dönemde örneği olmayan yapılanmalara gittik. Bunun ilk sonucu Bilim Kurulu’nun kurulmasıydı. Bilimsel mücadelemizde katkı verdi. Bugün mücadelenin kapsamı genişlemiş durumda. Farklı ihtiyaçlar ortaya çıktı. Bu amaçla Toplum Bilimleri Kurulu adını verdiğimiz yeni bir kurul oluşturduk. Toplumsal öneriler getirecek. Bize hayatı kolaylaştıracak tekliflerde bulunacak. İlk toplantısını önümüzdeki günlerde yapacak ve bu kurul dünyada bir ilktir.

‘HEDEF 30 BİN TESTİ’

- Advertisement -

Çin’den gelen ilk veriler sadece yaşlıları hastalık içinde bırakan bir izlenim oluşturmuştu ancak şu anda her yaşta hastalık belirtisi ortaya çıkıyor. İlk başta 60 yaş üstü risk grubuydu ve bugün değişti. 60 yaş üstü ve kronik hastalığı olanlar risk grubunda. Çözüm izolasyondur. Şüphelilerin taranması konusunda test kapasitemizi arttırdık. Önümüzde hafta günlük 30 bine ulaşmasını hedefliyoruz.

Pozitif vakalarla test sayısındaki artış ilişkisi taramadaki başarıdan kaynaklanmaktadır. Son günlerde hastalarımızda akciğer enfeksiyonuna geçiş oranında azalma sağladık. İlaç tedavisine erken başlamamızın rolü olduğunu düşünüyoruz. Son günlerde hastalarımızda akciğer enfeksiyonuna geçişte azalma sağladık. İlacı erkenden temin ettik ve hastalarımıza ücretsiz ulaştırdık. Sağlık çalışanlarımız hastalarımızı sağlığınıza kavuşturmak için tüm imkanları kullanıyor. İlaç tedavisine erken başlamanın sonuçlarını görüyoruz. Sağlık sistemimizin gücü hepimize güven verecek düzeyde. Kök hücre tedavisi gibi yöntemler kamuoyunun gündemindedir ancak araştırma aşamasındadır. Bakanlığımız aşı çalışmalarına da öncülük ediyor. Araştırmaların başarıyla sonuçlanması yönünde umudumuz var.

Hastalarımızın ve temasçıların izole etmesi konusunda taviz vermemiz mümkün değil. Hastalarımızı dijital yöntemle takip edeceğiz. Hastalıkla mücadelede evde tecrit ve takip ilk adımdır. Gerektiğinde her hastaya yoğun bakım ve solunum desteği verecek altyapımız var. Bütün tedbirlerimize rağmen virüs kişiden kişiye bulaşmaya devam ediyor.

‘ÖLÜM SAYISI 725’ E ÇIKTI’

Son 24 saatin verilerini paylaşıyorum. 20 bin 23 test yaptık,  3 bin 892 yeni vaka tespit ettik ve  76 vatandaşı kaybettik. 256 kişi şifa buldu. Buradaki tablo ise Covid-19 tanısı ile takip ettiğimiz hastaların Türkiye geneli dağılımı. Kırmızı ile işaretelenen bölgeler yoğunluğun daha çok olduğu bölgeler. Türkiye’de İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak’ta yoğunluğun daha fazla olduğunu görmek mümkün. (Toplam vaka sayısı 43 bin 109’a ve ölü sayısı da 725’e çıktı.)

‘ÖZELLİKLE 60- 85 ARASINDA VEFAT VAR’

Test sayısı arttıkça vaka sayısı azalıyor. Vakalar erkeklerde daha fazla. Ayrıca ağırlıklı vakaların yaş aralığı 20 ile 65 yaş. Baştan 65 yaş uygulamasının olmadığı dönemde dağılım daha dengeliydi. Bu uygulamasından sonra vakaların görülme oranı düştü. Vefatlar özellikle 60 ile 85 yaş arası ve erkeklerde daha yüksek oranda vefatlar var.

Bu tablo ise vakaların zatürreye dönem oranlarını gösteriyor. Burada 24 Mart’tan itibaren bugüne kadar vakaların zatürreye dönüş oranı her geçen gün azalıyor. Bu bizim açımızdan şöyle önemli, hastalığın seyrinde öncelikle klinik bulgular, devamında solunum sıkıntısı ve yoğun bakım süreci kendisini gösterir. Ne kadar geçişi azaltabilirsek başarı oranımızın yükseleceğini biliyoruz.

 ‘GEREKTİĞİNDE EMNİYET DEVREYE GİRECEK’

Vakalarımızı takip etmek için, izole olmalarını görmek üzere bir çalışma yaptık. Bu 3 operatör ve BTK’nın işbirliğiyle olan bir tablo. Önümüzdeki 1-2 gün içerisinde devreye girecek. Bir aplikasyon geliştirildi, hastalarımız indirmek zorundalar. Hem takip, hem de kendi durumlarını anlık görebilecekleri bir sisteme geçmiş oluyoruz. Hareketliliği gördüğünde bir mesajla kendisini uyaran, evde izole olmasını hatırlatan ve devamında gerektiğinde emniyetin de devreye gireceği bir sistemden bahsediyorum.

‘HASTANELER KALICI OLACAK’

Bin odalı hastane şeklinde planlandı. Biri Atatürk Havalimanı ve Sancaktepe’de. Bu iki hastaneyi prefabrik, pandemi sonrası devre dışı olacak hastaneler olarak düşünmedik. Tek katlı, ameliyathaneleri olan ve yoğun bakım odaları buluna hastaneler olarak düşündük. Kalıcı olacaklar. İstanbul ve Türkiye’nin değişik yerlerinde de planlamayı düşünüyoruz. Bütün Türkiye’de yoğun bakımlardaki doluluk oranımız yüzde 62-63’ü geçmedi.

Gündem